top of page

0

Posteľ zvnútra

Vývoj pružinového pruženia a matraca

Výhody a nevýhody jednotlivých typov matracov

Kto čo potrebuje?

 

 

Ak Germáni nebudú viesť kampaň, trávia veľa času lovom, viac nečinnosti, spánku a jedenia. Publius Cornelius Tacitus (55 - 115), rímsky historik

1

Pôvod a história

Posteľ bola podľa Odyssea a homerskej tradície ozdobená štvornohým rámom pokrytým pásmi fialovej trblietavej býčej kože a pokrytými kožou a koberčekom, poťahom obliečky a vlneným poťahom ako prikrývka. Gréci mali drevené postele, často s ozdobenými nohami a ležiace na čele. Matrace naplnené vlnou alebo prírodnými vláknami spočívali na popruhoch.

Rímska posteľ bola podobne skonštruovaná a často vybavená veľkým luxusom. Postavený na popruhy matrac plnený trstinami, senom, vlnou alebo perím z husí alebo labutí. Počas vykopávok v Herculaneum, ktoré sa stali obeťami výbuchu Vesuvu v roku 79, bola v dome bývalého otroka objavená kolíska, v ktorej ležal matrac vyrobený z rastlinných vlákien. To znamená, že toto pohodlie už dosiahli aj bežní ľudia.

Matrace boli v arabskom svete bežné počas krížových výprav 12. a 13. storočia. Rytieri sa stali známymi týmto spôsobom alebo prostredníctvom kultúrnej výmeny na bývalom súde Fridricha II. Na Sicílii a dostali sa tak do Európy.

Matrace, ktoré sú blízke dnešnému typu, boli prinajmenšom v Nemecku až do dnešných čias čistým luxusom a vyhradené iba pre vyššie triedy a väčšinou pozostávali z vankúšov. Obyčajní ľudia spali na vreciach naplnených morskou trávou, trstinou, slamou alebo plevou, na tvrdom povrchu. Od konca 19. storočia sa medzi buržoáziami stali obľúbenými matracmi, ktoré väčšinou vyrábali sedlári a často v troch častiach.

 


S ôsmimi hodinami, ktoré človek často spí, je po levovi a lenivých zvieratách na vrchole dlhodobého tuláka. Vitus B. Dröscher, nemecký expert na zvieratá.

2

Matrace


Slovo matrac pochádza z raného talianskeho slova materazzo, ktoré by sa malo vrátiť k arabskému slovu matrah / podlahový vankúš, predchodcovia dnešných matracov existovali už v staroveku.

Matrac je vankúš, ktorý je zvyčajne umiestnený na roštových rámoch alebo pod pružinami a umožňuje pohodlné ležanie a spánok. Kombinácia matraca a zodpovedajúceho roštového rámu sa nazýva posteľový systém. Spolu s rámom alebo rámom tvoria tieto komponenty posteľ.

Matracové jadro z peny, latexu, prírodných produktov alebo pružinové jadro s opláštením, ktoré je prešívané podľa potreby ovčou vlnou, vlnou, bavlnou, divým hodvábom alebo konským vlásím. Poťahy na pohodlné matrace sú dnes zriedka vyrobené z veľmi pevnej látky Drell, ale z trojrozmerných elastických látok, ako sú froté plátno alebo (stále viac) viacvrstvový dres.

Matrace sú dnes často rozdelené do troch až deviatich ležiacich zón, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhovovali rôznym potrebám jednotlivých oblastí tela na podporu. Je stále viac štandardom, že poťah matraca je snímateľný a dá sa umývať alebo čistiť.

Matrace sa dnes vyrábajú takmer výlučne v jednom kuse. To bolo možné vďaka použitým materiálom s nižšou hmotnosťou. Predtým často existovali dvoj- alebo trojdielne matrace na uľahčenie sústruženia, vetrania a klepania.

 


Spánok je tiež jednou z foriem kritiky, najmä v divadle, írsky spisovateľ George Bernard Shaw (1856 - 1950).

3

Tvrdosť

Matrace sú ponúkané v rôznych stupňoch tvrdosti. Nie sú štandardizované, ale môžu sa značne líšiť v závislosti od výrobcu. Dokonca aj rôzne modely matracov toho istého výrobcu sa často líšia v pevnosti, aj keď tvrdosti sú rovnaké.

V súčasnosti neexistuje žiadny zákon na klasifikáciu tvrdosti matracov. To vedie k tomu, že výrobcovia sa môžu slobodne rozhodnúť, ktorý stupeň tvrdosti matraca je priradený. Ponúkajú sa väčšinou tri úrovne. Na výber vhodnej tvrdosti matraca sa zvyčajne používa telesná hmotnosť, napríklad stupeň tvrdosti 
1 = mäkký, pre osoby do 60 kg telesnej hmotnosti, tvrdosť 2 = stredný, pre osoby do 80 kg telesnej hmotnosti, tvrdosť 3 = tvrdý, pre osoby nad 80 kg telesnej hmotnosti.

Je úplne ignorované, že ľudia majú inú veľkosť. Existujú tabuľky, v ktorých súvisí veľkosť tela a telesná hmotnosť, ale zvyčajne sa zanedbáva aj individuálna štruktúra tela (výrazné rameno, výrazná panva, drobný pás atď.).

 


Vlk v spánku nikdy nezachytil ovcu, príslovie z Nemecka.

4

Tvrdosť

V závislosti na konštitúcii (športový typ alebo skôr menší pohyb), veku a predovšetkým dĺžke tela vás toto hrubé rozdelenie nezavádza. Pravdepodobnosť, že dostanete nesprávny systém ležania, ak ich vyberiete iba podľa úrovne tvrdosti, môže byť vysoká a neodporúča sa.

Matrace spolu s príslušnými roštovými rámami by mali podporovať regeneráciu tela. Chrbtica by mala byť schopná nadobudnúť svoj vlastný dvojitý tvar S a vytvoriť priamu čiaru medzi hlavou a kostrčou. Obzvlášť s postrannými podvalmi musia byť rameno a panva schopné ponoriť sa tak hlboko do matraca a podpruženia, že táto priamka vzniká sama osebe.

Dôležitú úlohu hrá výška matraca. Čím vyššia je, tým skôr sa môže vyhnúť rozrušeniam. Vyskytujú sa, keď náplň matraca už nemôže pod tlakom tela na ňom ležať. 
Odporúča sa výška 16 cm alebo viac.

 


Spánok je najchutnejším vynálezom. (Heinrich Heine)

5

Pružinové matrace

Pozostávajú z oceľového pružinového jadra. Pružinové jadro Bonnell pozostáva z oceľových pružín s pásovým tvarom, ktoré sú spojené svorkou. Ďalšími formami 
sú pružiny vyrobené z nekonečných pružín a kvalitné jadro vreckovej pružiny, ktoré sa skladá z pružín menšieho priemeru.

Najmenej elastickým bodom je pružinové jadro, ktoré sa všeobecne označuje s pružinovým matracom, jadrá z nekonečných pružín a vreckové pružiny sú pomerne elastické.

Na pružinové jadro Bonell by sa mali rôzne materiály spracovať ako výplň. Plstená rohož alebo (pre veľmi jednoduché matrace) tenká fleece slúži ako výplňový držiak, ktorý zabráni, aby čalúnenie bolo pretrené kovovými pružinami. Ktoré nanešťastie nie vždy vykazujú príliš veľký účinok. Čalúnenie je vyrobené z peny, 
na ktorej leží poťah. Jedná sa často o rúno z polyesterových vlákien, bavlnu zriedka čistú novú vlnu alebo prešívanú konskú srsť. Poťahová látka pre tieto matrace je obvykle vyrobená zo zmesových tkanín, bavlny alebo zmesí bavlna / viskóza.

 

Spánok spravodlivých! Spravodlivý človek nemôže spať. (Jules Renard)

6

Pružinové matrace

Výhody:

- vysoká pružina a podporná sila prostredníctvom vzájomne prepojených pružín,
- dobré vetranie cez konštrukčnú dutinu vo vnútri matraca,
- rôzne stupne tvrdosti ponúkajú ten správny matrac pre každý typ hmotnosti,
- cenovo dostupné vzhľadom na jednoduchosť výrobku,
- rýchla dostupnosť na trhu

 

Nevýhody:

- tuhý systém, ktorý sa ťažko prispôsobuje telu (môže viesť k napätiu v tele),
- problematické je spojenie pružín - v prípade, že pružina stratí svoj pôvodný tvar, deformujú sa aj všetky spojené pružiny. Deje sa to najmä pri pružinách, 
  ktoré nie sú vysoko prepletané. V prípade matracov vysokej kvality to však obvykle nie je pravda.
- sú ťažko umývateľné poťahy, čo je z hygienického hľadiska problematické.
- obyčajne sú prešívané vlnou, a preto neobsahujú alergie, ktoré obsahujú alergén.

 

„Môžete žiť iba tým, že nebudete robiť to, čo chcete.“ Elias Canetti

7

Latexové matrace

Pozostávajú z gumy so syntetickým alebo prírodným alebo zmiešaným pomerom. Podiel prírodného latexu (tiež kaučuku zo stromu Hevea Brasiliensis) sa veľmi líši v závislosti od kvality a pohybuje sa od 0% do 100% (prírodný latex).

Prírodný latex / prírodný kaučuk má v porovnaní so syntetickým latexom omnoho vyššiu elasticitu (bodová elasticita). Hustota prírodného latexu sa pohybuje medzi 70 a 90 kg/ m³ v závislosti od stupňa pevnosti. Vďaka vysokej hustote sú latexové matrace výrazne ťažšie ako matrace zo studenej peny.

Pri Dunlopovom procese sa latex zmieša s rôznymi prísadami a šľahá sa vzduchom. Výsledná pena sa naleje do oceľovej formy a potom sa zahreje. Celá vec sa podobá nadrozmernej oblátkovej doštičke, v ktorej je latex „upečený“. Ohrievacie tyčinky zabudované do formy následne vytvárajú charakteristické otvory v latexovom matraci: vytvára sa takzvaná latexová ceruzka.

Tieto presne usporiadané dutiny nakoniec rozhodujú o vlastnostiach ležania hotového latexového jadra. Do jadra sú včlenené rôzne stupne tvrdosti a ležiace zóny. Zahrievaním kolíkov latexové jadro rovnomerne stvrdne. Výrobný proces sa opakuje umývaním a následným sušením.

 

„Striedavo sa s pracovnou starostlivosťou dočasne uvažuje aj o mieri, v ktorom sa myseľ opäť zhromažďuje a napätie sa znásobuje.“ H. Suck

8

Latexové matrace

Výhody

- veľmi dobrá adaptabilita na kontúry tela a rošty
- absolútna sloboda od hluku
- vynikajúca bodová elasticita
- veľmi dobré zavesenie a obnovenie správania pri zmene ležania
- s primeranou starostlivosťou nízka citlivosť na napadnutie roztočmi

 


Nevýhody

- latexové matrace s vysokou hustotou sú niekedy veľmi ťažké a nepraktické
- čiastočne slabý zápach v dôsledku nedokonalej vulkanizácie. Po krátkej dobe môže zmiznúť
- v závislosti od zloženia a hustoty jadra matraca výrazne odlišné správanie pri starnutí
- pre porovnateľné vlastnosti sú obvykle drahšie ako matrace so studenou penou
- latex sa vyznačuje menej dobrou ventiláciou, a teda problémami s kompenzáciou teploty
- zaostávanie v inovácii

 


„Čo je to človek v spánku? Je to iba  čistá rastlina.“ Georg Christoph Lichtenberg

9

Penové matrace

Penové matrace mali dlho zlú povesť. Boli považované za lacný tovar so zlou trvanlivosťou. V posledných rokoch sa to zásadne zmenilo v dôsledku nového vývoja.

Jadro penových matracov sa dnes zvyčajne skladá z penovej / matracovej hmoty PUR. Jeho vlastnosti závisia od hustoty, tvrdosti v tlaku, spôsobu výroby a použitých profilov.

Objemová hmotnosť sa vzťahuje na kg na 1 m³ penovej surovej hmoty alebo inými slovami, mnoho kilogramov váži jeden kubický meter peny pred ďalším spracovaním. 
Spravidla platí, že čím ľahšie je mať penu, tým viac materiálu sa šetrí a tým menej odolný matrac.

Tvrdosť v tlaku je tlak, ktorý sa musí použiť na stlačenie penového ingotu o 40%. Čím nižšia je tvrdosť v tlaku (kPa), tým mäkšia je pena.

Pre optimálnu trvanlivosť a minimálne opotrebenie by sa matrac studenej peny mal otáčať každé 1-2 mesiace. Viaczónové matrace so studenou penou sú vyrobené symetricky, matrac si môžete položiť hore nohami do postele.

 

„Spánok pre telo je radosť pre ducha: zásobovanie novou životnou silou.“ Rudolf von Ihering

10

Penové matrace

Výhody

- veľmi dobrá adaptabilita na kontúry tela a rošty
- absolútna sloboda od hluku
- vynikajúca bodová elasticita
- veľmi dobré odpruženie a návrat pri zmene polohy
- s primeranou starostlivosťou nízka citlivosť na napadnutie roztočmi
- dlhá životnosť (v závislosti od objemovej hmotnosti)
- veľmi dobré uvoľňovanie vlhkosti
- vďaka (väčšinou) odnímateľnému a umývateľnému matračnému poťahu veľmi dobré hygienické podmienky pri spánku 

 

Nevýhody

- zápach spôsobený výrobou často zmizne vetraním po niekoľkých dňoch.


„Spánok pre telo je radosť pre ducha: zásobovanie novou životnou silou.“ Rudolf von Ihering

11

Viscoelastické matrace

Viskoelastické matrace, tiež nazývané termoplasty, pozostávajú čiastočne z pamäťovej peny (v nemčine) napríklad „pena s pamäťou“) a majú tú vlastnosť, že sa môžu prispôsobiť telu osoby, ktorá na ne spočíva. Toto nastavenie sa uskutočňuje tým, že telesné teplo spôsobuje potápanie do matraca, ktorý sa potom po zmene ležiacej polohy vracia do pôvodného tvaru až oneskorene.

Pamäťová pena, polymér s tvarovou pamäťou, bola vyvinutá NASA v 70. rokoch 20. storočia vo svojom výskumnom centre v Kalifornii. Cieľom vývoja bolo zlepšiť pohodlie pri sedení a ochranu pred tlakom v kozmickej lodi.

Po dlhodobom a intenzívnom vývoji materiálu a výroby bola technológia „vesmírnej peny“ pripravená na sériovú výrobu v roku 1991. Od tej doby sú výrobky Visco k dispozícii na súkromné použitie v lekárskom sektore (nemocnice, kliniky a opatrovateľské domy).

Dnes sa viskoelastické matrace obvykle vyrábajú zo spodnej vrstvy PUR peny (modely vyššej kvality vyrobené z priedušnej studenej peny s vrstvou tkaniny na rozptyľovanie podnebia) a hornej vrstvy peny s tvarovou pamäťou.

 


"Obedný spánok je horiace svetlo počas dňa." Theodor Gottlieb von Hippel

12

Viscoelastické matrace

Výhody

- veľmi dobrá adaptabilita na kontúry tela a rošty
- časti tela citlivé na tlak sa uvoľňujú viac ako iné matrace
- absolútna sloboda od hluku
- vynikajúca bodová elasticita
- s primeranou starostlivosťou nízka citlivosť na napadnutie roztočmi


Nevýhody

- často sa dá použiť iba jednostranne
- viscoelastické matrace majú vo svojich základných vlastnostiach tendenciu byť „teplé“. Ľudia, ktorí sa chcú potiť, ale z ortopedických dôvodov volia 
viskoelastické penové matrace, by mali venovať pozornosť tomu, aby poťah matraca prispieval k cirkulácii vzduchu, napríklad pomocou vhodného posteľného prádla.


Žltá a červená farba znamená rovnako vysoké tlakové zaťaženie. Svetlo a tmavo zelená farba znamená rovnaké nízkotlakové zaťaženie.

 


„Spánok je každodenným chlebom tvojej duše.“ Carl Ludwig Schleich

13

14

Vodná posteľ

Hardsider
Hardsider je vodné podložie v pôvodnej podobe. Vodné lôžko, namontované na podstavci so systémom rozloženia hmotnosti a základovej doske, je tvarované pevným rámom postele s príslušnými vlastnosťami. Vodná technológia sama o sebe pozostáva z jedného alebo dvoch vykurovacích segmentov, bezpečnostného žľabu, jedného alebo dvoch vodných jadier a hornej bočnej textílie. Ten je buď natiahnutý cez vodné jadro alebo pripevnený k bezpečnostnej vani pomocou zipsu.


Softsider
Softsider upustí od rámu postele, pretože jadro je už držané stabilným penovým rámom, čím nie je vylúčené možné použitie rámu postele. Na staršie modely sa čalúnené textílie fixujú tiež pomocou priehlavku, ale v súčasnosti sú bežné obaly na zips. Vlastnosti typov poťahov sa pohybujú od jednoduchých froté vankúšikov po funkčne bohaté medikotové, bambusové, lyocellové alebo dokonca kašmírové poťahy s viac alebo menej vysokým napätím. Veľkým rozdielom oproti modelu Hardsider je jeho mäkká hrana sedadla, ktorá uľahčuje vstávanie.

 

„Nespia črevá, nespí človek.“ Africké príslovie

15

Vodné postele

Výhody

- Vodné lôžko sa dá individuálne prispôsobiť príslušným potrebám, hmotnostným pomerom, ako aj povrchovej teplote osobnej pokožky.
- Úľava veľmi vysokého tlaku vedie k uvoľnenému spánku a nebráni krvnému obehu.
- Pohyby pražca sú mäkšie, menej sa otáčajú, ale bez narušenia prirodzeného nutkania sa pohybovať.
- Kolísavosť je možné prednastaviť výberom rôznych upokojujúcich úrovní.
- Vďaka nastaviteľnému vykurovaniu je posteľ v lete príjemne chladná.
- Vodné postele majú veľmi dlhú životnosť od 10 do 15 rokov, tiež oveľa dlhšie (ak sa s nimi nebude zaobchádzať nenáročne).
- Nie je potrebný ďalší rám postele.
- Dno vodného dna obsahuje systém rozdeľovania hmotnosti alebo zásuvkový systém.


Nevýhody

- Podobné nákupné ceny ako porovnateľné systémy suchých matracov.
- Z dôvodu dizajnu nie je možné nastavenie sedadla matraca.
- V prípade nedostatočnej kontroly teploty nie je úplne vylúčená tvorba napadnutia plesňami alebo plesňami, teplota vody 27 - 31 ° C.
- Ročná starostlivosť o vodu s dezinfekčnými prostriedkami (kondicionérmi), aby sa zabránilo rastu rias vo vode.

 

„Nieje žiadny väčší zlodej než spánok: Okráda nás o polovicu života.“ Nemecké príslovie

16

Vodná posteľ


Všeobecné informácie

V závislosti od aplikácie je možné zvoliť technológiu vody ako mono alebo duálny systém. Rozdiely sa prejavujú najmä pri použití postele iba jednej alebo dvoch osôb. Jednozložkové vodné jadro môže byť dobre prispôsobené osobe, s použitím dvoch ľudí by sa malo platiť za duálny systém (dve vodné jadrá).

Nomádske púštne národy od pradávna uznávajú princíp vodného matraca. Naplnili koziu kožu vodou a priviazali ju na chrbát svojich ťav. V púšti je voda predovšetkým rezervou na pitie, ale počas dňa sa vodný vak ohrieva a slúži ako nočný teplo uvoľňujúci spací vankúšik.

Špeciálna verzia:
Gélové lôžko: Voda sa zmieša s granulátom tak, aby v závislosti od vašich požiadaviek bolo možné vyrobiť tenkú alebo hrubú gélovú hmotu, ktorú je možné následne zmeniť. Ohrievanie pomocou konvenčného ohrievača s vodnou vrstvou je možné iba so špeciálnymi vykurovacími systémami kvôli zotrvačnosti gélovej hmoty a nie je to potrebné pri zodpovedajúcej konštrukcii.


Hadicové systémy:
Vodné matrace s obmedzeným efektom vytesnenia.
Výhoda: ľahký transport pri pohybe.
Nevýhoda: Viacnásobné zvary zvyšujú potenciálne riziko poškodenia jadra.


Nemá zmysel chcieť zaspať kvôli veci, ktorá ťa už aj tak okradla o spánok. “Ernst Ferstl"

17

18

Pružina boxu + futon

 

Pružiny boxu

Namiesto toho, aby ležala žena na roštovej podložke, leží matrac na pružinovej kostre na spodnom matraci. Tento systém je veľmi bežný v Severnej Amerike. 
Moderné interpretácie pružinových boxov prestávajú so zdvojnásobením pružinovej kostry, naďalej používajú pružinové kostry a kombinujú sa s kvalitnejšou studenou penou a viskózovou penou.

Futon

Futon je japonské meno pre tradičné japonské obliečky. Na lepšie využitie priestoru Japonci použili futon na spanie na podlahe rohože tatami. V tradičných japonských izbách (tzv. Washitsu) sa na podlahu umiestňujú špeciálne futóny ako podložky na spanie. Aby sa šetrilo miesto, celá posteľná bielizeň je počas dňa uložená v nástenných skriniach (takzvaný Oshiire). Na futónoch sa leží dosť tvrdo.

Sada futon sa skladá z

„shikibuton“ - mäkký povrch podobný matracu
"kakebuton" - prikrývka
"makura" - vankúš s náplňou fazule alebo ryže, posteľná bielizeň a obliečka na vankúš

 

Predčasné spanie a včasné vstávanie zatvára dvere pred veľa chorobami. - príslovie

19

Vzduchové postele


Vzduchové postele pozostávajú z filmu, ktorý je rozdelený do komôr a naplnený vzduchom. Ďalšou nevýhodou vzduchových matracov je to, že vlhkosť na povrchu postele je blokovaná, pretože je vyrobená z nepremokavého materiálu. Pri nízkych teplotách sa na ležiacom povrchu vytvára kondenzácia napriek použitiu hrubých prikrývok. Komfort ležania na nafukovacích matracoch zhoršuje skutočnosť, že vzduch sa dá stlačiť. Keď je matrac mäkkší, telo nie je prakticky podopreté.

Ťažšie časti tela prirodzene klesajú hlbšie ako tie ľahšie. Výsledkom je klamlivý účinok, ktorý je porovnateľný s ležaním v hojdacej sieti. Aby sa zabránilo efektu hojdacej siete, musí byť matrac nafúknutý tak tvrdo, že je príliš ťažké na úplné uvoľnenie tela.

 

Charpai

Charpai (doslova: „štyri stopy“) je tradičná indická posteľ. Skladá sa z dreveného rámu so štyrmi nohami, pokrytého textilnými pásmi a používa sa ako salóniky a sedadlá.

Zmeny možno vidieť iba za mnoho stoviek rokov z dvoch použitých materiálov: prírodných vlákien - lacných syntetických vlákien.

 


Spánkom pre telo je radosť pre myseľ: dodávajúca novú vitalitu. “Rudolf von Ihering"

 

20

 

21

Vrecková pružinová kostra

Pri tomto type pružinového jadra sa jednotlivé pružiny valca zošívajú do malých vreciek látky a navzájom sa v miestach kontaktu spoja. Aj najmenšiemu hluku sa dá vyhnúť. Tento typ matraca sa pasuje pre každé individuálne telo. Bodovo elastické zavesenie, v ktorom je možné každú jednotlivú pružinu stlačiť bez toho, aby sa susedná pružina vykyvovala, zaisťuje vysokú úroveň pohodlia pri spánku. Pružinové jadro vrecka je obklopené jemným čalúnením vyrobeným z vybraných poťahových materiálov, ktoré s vysoko kvalitnými klznými materiálmi uvedenými vyššie zaručujú ideálnu spaciu klímu.

Jadro pružiny puzdra sa líši od obvyklého tvaru púzdra. Vďaka cibuľovitému tvaru kovovej pružiny je podstatne flexibilnejšia ako jadro pružiny vreckového priestoru valca a ponúka tak najvyššiu mieru komfortu medzi jadrami pružiny. Okrem tzv. 1000 'jadra s približne 1000 menšími pružinami namiesto obvyklých približne 500 pružín.

 


„Príliš tesná posteľ: dvaja havrani na doske.“ Židovské príslovie

22

Matrac z vreckovej pružinovej kostry

Výhody:
- Vysoká pružina a oporná sila vďaka väčšiemu počtu pružín (až 1000 kusov vo veľkosti 100 x 200).
- Väčšia flexibilita vložením pružín do jednotlivých vreciek, ktoré sú zasa spojené.
- Po zabalení pružín do vriec je potrebný pružný vankúšik na ochranu veka a čalúnenia - je zaručená menšia tuhosť.
- Rôzne stupne tuhosti ponúkajú ten správny matrac pre každý typ hmotnosti.
- Najlepšie vetranie cez konštrukčnú dutinu vo vnútri matraca.
- Vďaka zónovej technológii sú možné ďalšie sily pružín, čo vedie k lepšiemu nastaveniu.
- Relatívne rýchla dostupnosť na trhu.
- Vysoko kvalitné matrace sa veľmi dobre prispôsobujú. Je to predovšetkým kvôli lepšej penovej výplni v porovnaní s lacnejšími modelmi.


Nevýhody:
- Pri dolných pružinách je problém „dutého formovania“. Toto je nezdravé pre bedrové stavce a nie je to prípad kvalitných matracov s pružinovými vreckami.
- Jednoduché modely nie sú k dispozícii s prateľnými poťahmi, a preto sú hygienicky sporné.
- Väčšinou prešívaná vlnou, a preto nie je vhodná pre alergikov (pomer alergií je nízky).
- Železo, ktoré obsahuje, môže postupom času hrdzavieť. Nie s vysoko kvalitnými matracmi na pružinové vrecká.„Nespi až do jasného dňa, inak dostaneš do očí červy.“ Srbské príslovie

23

Pružinový rám / oceľový rošt

Postele mali jednoduché dosky ako podklad pod matrac alebo pod vrece slamy. Celá elasticita pre pokojnú polohu bola funkciou matraca.

S industrializáciou boli tieto podklady nahradené pružinovými rámami, často v rôznych regiónoch. Pružinové rámy majú drôty pružiny vystužené kovovými oblúkmi, ktoré výplň vertikálne tlmia. V závislosti od dizajnu táto podložka priniesla značné množstvo pružnosti pri ležaní a zvýšila pohodlie pri spánku. 
Nevýhodou tohto podkladu bolo to, že po určitom čase používania sa vytvorila dutina (väčšinou v oblasti bedra osoby ležiacej). Reliéf chrbtice potrebný na pokojný spánok sa nedosiahol.

 

Roštový rám

Prvá generácia v roku 1956 v Nemecku. Prvý drevený roštový rám na svete.

Roštový rám sa etabloval najmä v Európe. Konštrukčnou výhodou je rozdelenie elastickej funkcie na mnoho jednotlivých pásov. Stupeň pružnosti je možné nastaviť v každej oblasti tela.

Druhá generácia Pružinová základňa má niekoľko ďalších dvojitých pásov v oblasti vyššej hmotnosti (boky), čo je správanie pružiny, ktoré sa dá nastaviť pomocou napínacích predpínačov.

Dá sa kúpiť ešte dnes ako jednoduchý rám bez akýchkoľvek špeciálnych požiadaviek.

 


„Nemám nič, ani dukáty ani lásku, nemám talent, som slobodný, skrátka majiteľ všetkých požiadaviek na spánok a - nemôžem spať!“ Gottlieb Moritz Sapphire

24

Tretia generácia

Tretia generácia pružinovej základne má elastickú polohu človeka, ktorá berie do úvahy tvar tela a hmotnosť ležiaceho človeka (t. j. Podopiera chrbticu priamo v chrbte, ako aj v bočnej polohe pre reliéf).

Pomocou moderných systémov na meranie chrbtice sa určí obrys tela pražca a základňa pružiny sa prispôsobí špeciálnemu telesu. Vďaka svojmu nerovnému povrchu (tvar vlny tyče a tvarovanie ležiacej plochy) umožňujú cirkuláciu vzduchu okolo matraca.

Sú rozdelené do niekoľkých segmentov, ktoré umožňujú špeciálne formy polohovania chrbta alebo nohy. Segmenty sa môžu pohybovať manuálne alebo sa dajú nastaviť pomocou elektromotora.

 


Štvrtá Generácia

Roštové lišty s rozpustenými povrchmi majú veľmi vysokú hustotu podporných bodov, ktoré sa ergonomicky prispôsobujú telu a tým ho presne podopierajú. Aj tu je založený na moderných metódach merania.
Používa sa na určenie obrysu tela. 
Na základe skúseností bolo vyvinuté rozdelenie roštového rámu na pohyblivé segmenty (chrbát, dolná časť nohy, oblasť stehien), aby sa umožnili relaxačné špeciálne polohy. V prvých rokoch boli tieto segmenty nastaviteľné iba pomocou fyzickej sily.


Dnes je stále viac a viac roštových rámov vybavené jedným alebo viacerými pohonmi elektrických motorov.Zdravím človeka, ktorý vynašiel spánok, tento kabát, ktorý pokrýva všetky starosti, jedlo, ktoré uhasí hlad, tento nápoj, ktorý uhasí smäd. 
Miguel de Cervantes-Saavedra

bottom of page