top of page

Prečo by ste mali čistiť perie?

Osoba uvoľňuje 1/2 až 3/4 litra tekutiny za noc cez kožu a dýchacie cesty. 98% uvoľneného potu pozostáva z vody, 2% pozostáva zo stolovej soli, močoviny, mazu a kyselín. Vaša perina absorbuje asi 1/4 litra vlhkosti za noc. To je 90 litrov ročne! Z dlhodobého hľadiska už nemôže regulovať vlhkosť a akumulujú sa toxíny a baktérie. Počas tohto procesu sa vytriedi zničené perie a páperie. Ak zostanú v podstielke, správajú sa ako drsný materiál a ničia ďalšie dobré páperie.

 

Ako často by ste mali čistiť perie?

Postele by sa mali čistiť po približne 3 - 5 rokoch.
Kvalitné lôžko je možné vyčistiť trikrát až štyrikrát.
Vankúše z peria by sa mali vyčistiť alebo vymeniť asi po 2 až 3 rokoch.

 

Čo je čistenie posteľného peria?

Najskôr sa starý prúd vyprázdni prúdom vzduchu. Poškodené perie sa vytriedi, pre ktoré čistenie už nemá zmysel. Neporušené perie je teraz vyčistený prehriatou parou a patogény sú usmrcované UV svetlom. V dôsledku toho sa staré napätie do značnej miery obnoví. Čerstvo vyčistené perie z postele sa potom plní do nového vstupného krytu odolného proti pádu. Toto je vysoko odporúčané z hygienických dôvodov! V prípade potreby je možné pridať perie alebo páperie podľa vášho výberu, aby sa dosiahol „dobrý pocit“.

 

Periny pre astmatikov

Astmatici by mali spať skôr v perách ako v syntetických podstielkách. Novozélandskí vedci zistili, že skutočná podstielka z peria obsahuje menej beta-glukánu 
ako syntetická podstielka.

Štúdia zahŕňala vzorky prachu z matracov, poťahov, vankúšov a podláh od 35 domácností v okrese Wellington na Novom Zélande. Koncentrácia beta-glukánu vo vankúšoch so syntetickou výplňou bola 2 až 3-krát vyššia ako v prípade vankúšov z peria.

V syntetických prikrývkach boli stanovené koncentrácie 7-8 krát vyššie ako v prikrývkach z peria. Podobný účinok na alergény roztočov domáceho prachu bol preukázaný v dvoch predchádzajúcich štúdiách. Prikrývky vyrobené zo syntetického tovaru boli spojené so silnejšími príznakmi astmy ako prikrývky plnenéprírodným materiálom páperím a perím.

 Pretože prikrývka musí byť čerstvá, čistá a ľahká.
Predajca postelí to neurobí okamžite a každý má opäť pokoj - reklamný slogan okolo roku 1920

bottom of page