top of page

Spánok

Spánok je stavom vonkajšieho pokoja v živých veciach. Mnoho príznakov života sa líši od príznakov bdelého stavu. Pulz, dychová frekvencia a pokles krvného tlaku u primátov a vyšších organizmov v takzvanom NREM spánku a zmene mozgovej aktivity. Túto funkciu podporuje zatvorenie očí a zvýšenie napätia vo svaloch stredného ucha počas spánku NREM.

Na druhej strane v takzvanom REM spánku, ktorý je známy aj ako „paradoxný spánok“, existujú podmienky podobné tým, že sú hore, najmä zvýšená mozgová aktivita 
(najčastejšie sa spomínajú sny z tejto fázy) a zvýšenie srdcovej a dýchacej frekvencie a krvný tlak.

 


REM - spánok

V roku 1953 americkí vedci náhodou objavili REM spánok. Je pomenovaný podľa rýchlych pohybov očí, v angličtine rýchly pohyb očí, ku ktorým dochádza v tejto 
fáze spánku.

Vedci v spánku zistili, že ľudia, ktorí sú prebudení z tohto takzvaného REM spánku, hlásia sny častejšie ako subjekty, ktoré sú prebudené z iných fáz spánku. 
Dospeli k záveru, že snívanie je rovnako dôležité pri REM spánku. Odhad, ktorý sa dnes čoraz viac spochybňuje. Nové štúdie naznačujú, že sny sa vytvárajú aj v iných fázach spánku. Nejedná sa však o typické živé a komplexné sny skutočného spánku, ale väčšinou o krátke, skôr racionálne a myšlienkové epizódy.

Funkcia REM spánku je stále nejasná. Predpokladá sa však, že situácie, ktoré sa vyskytnú počas tejto fázy spánku, sa spracujú a zaznamenané informácie sa 
čiastočne uložia do dlhodobej pamäte. Úloha snov sa stále skúma.

 


Fázy spánku

Vo fáze REM sa toho veľa deje. Naše oči sa začínajú pohybovať tam a späť pod zatvorenými viečkami. Dobrovoľné svaly sú nielen ochabnuté, ale aj úplne ochrnuté, pohyby by pre nás teraz neboli možné. Krvný tlak stúpa a srdcový rytmus a dýchanie sú nepravidelné. Pretože mozog je počas tejto fázy zásobovaný väčším množstvom krvi ako obvykle, zdá sa, že REM spánok slúži predovšetkým na regeneráciu nervového systému a psychiky.

Celkovo trávime v REM spánku asi 20 až 25 percent za noc. Na rozdiel od tohonovonarodené deti trávia viac ako polovicu svojho spánku v REM-ako spánku.

Pri spánku prechádza zdravý človek rôznymi fázami spánku: ľahkým spánkom, hlbokým spánkom a tzv. REM fázami. Nový spánkový cyklus sa začína každých 90 minút, 
počas ktorého prechádzajú tieto tri spánkové fázy v rôznych dĺžkach. Počas prvých troch hodín v noci majú kolá veľký podiel hlbokého spánku a veľmi krátkych fáz REM. V nasledujúcich štyroch hodinách sa sekcie REM rozširujú. Prvá polovica noci so zodpovedajúcimi fázami hlbokého spánku je pre regeneráciu rozhodujúca. Ak sú výrazné, regenerácia je väčšia. Nedostatok hlbokého spánku často vedie k nedostatku energie a nedostatku síl počas dňa.

 

"Zo spiaceho luku nelieta žiaden šíp" Ovid

bottom of page