top of page

Sandman

Sandman je legendárna postava založená v západoeurópskej mytológii. Podľa tradície navštevuje deti večer, posype ich očami piesok spôsobujúci spánok a splní 
sen. Ranný piesok sa vám vytrie z očí. Sériová postava Sandmana ako rozprávača vytvoreného v Nemecku na tomto základe získala medzinárodnú mediálnu popularitu.

 

Korene

V gréckej mytológii prinesú Oneiroi sny. Je to skupina démonov, synov Hypnosových, ktorí sa podobajú netopierom. Morpheus, syn Hypnosa, boha spánku a Nyx, bohyne noci a tmy, sa považuje za zodpovedného boha snov a vízií. Vedie svojich bratov Phobetora (z gréckej fóbie, „strachu“ z nočnej mory) a Phantasosa. 
Takto dostávajú ľudia správy v snoch.

 

História motívu

Morpheus pozná európsku literatúru rovnako ako boh snov rozptyľujúci „zrná spánku“, hoci identifikácia nie je vždy jasná; tejto úlohe je niekedy daný aj boh 
spánku, Hypnos.
V tradícii je možné jasne rozlíšiť dve varianty Sandmanovej figúry: na jednej strane démona roztrhávania očí, na druhej strane vytvráračov snov „zatváračov očí“.
Postava piesočníka, putujúceho obchodníka Sandmana, ktorý ponúkol biely piesok ako čistiaci prostriedok.

 

Detský strašiak

Západoeurópsky folklór prichádza s množstvom hororových postáv, ktorých cieľom bolo priniesť deti domov alebo večer spať, ako napríklad nočné kozy, nočný krab,
nočný giger, nočný havran alebo nočná sova. Ich vlastnosti boli v rôznej miere začlenené do literárnej formy známej Sandmanovej postavy.

E.T.A. Hoffmannova (1776–1822) postavou Sandman vytvára typickú tradičnú detskú strašidelnú postavu, ktorej vzhľad rozširuje strach a hrôzu. Používa piesok ako zbraň, ktorá je nebezpečná a poškodzuje oči. Na rozdiel od osvietených rodičov, stará pani popisuje Sandmana drasticky ako „zlého muža, ktorý príde k deťom, keď nechcú ísť spať a v rukách mu hodí piesok, aby vyskočili na hlavu, potom ich hodí do vreca a prenesie ich na polmesiac, aby ich spálil pre svoje malé deti; sedia tam v hniezde a majú zakrivené zobáky ako sovy, takže vyžierajú oči nezbedného ľudského dieťaťa “

 

Nositeľ sna

Tvar dnes známeho Sandmanna je v podstate odvodený z nemeckej tradície, dánskeho rozprávkového básnika Hansa Christiana Andersena (1805–1875). Andersen si vybral názov postavy Ole Lukøje („Ole zatvárač očí“), ktorá je v dánčine známa ako titulná postava. Pravidelne navštevuje deti, predtým ako spia a zavrie ich oči „sladkým mliekom“ a rozpráva príbeh.

Na svete nie je nikto, kto pozná toľko príbehov ako Ole Luk-Oie! Vie to správne. Z dvoch dáždnikov, ktoré so sebou priniesol, rozprestiera ilustrovaný nad „dobrými“ deťmi, potom sa ponoria do živých snov, druhý - bez obrázkov - nad neposlušné, ktoré potom o ničom nesnívajú.

 


"Spánok chutí dieťaťu sladšie ako starecovi." Estónske príslovie

bottom of page