top of page

Domáce úlohy pre tých, čo zle spia

Pretože sa veľmi obávajú o spánok, ľudia s určitými znalosťami sa často mýlia, keď ide o potrebu spánku. Pozrel sa na budík v dve hodiny, opäť spal o tretej a medzi „rozhodne nie“ - nasledujúci deň „všetko sa určite opäť pokazí“.

Po prvé, je úplne normálne zobudiť sa až 20-krát v noci, často bez toho, aby si to pamätalo. A za druhé, pravdepodobne ste medzi tým spali. Meranie spánku, 
či už v laboratóriu pre spánok alebo s vhodnými zariadeniami pre domácnosť, tu môže priniesť objasnenie a úľavu: Pretože mnohí spia viac a lepšie, než sa obávajú.

Okrem toho: mernou jednotkou dobrého spánku nie je samotný spánok, ale denný stav. Nikto nemusí spať osem hodín. Ak spíte „iba“ šesť hodín v noci, ale počas 
dňa sa cítite fit a produktívni, nemáte problém so spánkom.

 


Ako môžem zorganizovať svoj deň?

Spánok je iba jednou oblasťou života, hoci je to veľká a dôležitá oblasť. A život je rytmický proces napätia a relaxácie, aktivity a relaxácie. Tí, ktorí sa ponáhľajú cez deň bez prestávok, ktorí sedia desať hodín pred obrazovkou a nepohybujú sa, tento rytmus rozrušia - a bude pre nich ťažké v noci odpočívať.

Dobrý spôsob, ako dostať naspäť narušené rytmy: popoludní zdriemnutie, desať až 20 minút, už žiadne! Keď zaspíte, existuje automatický súlad medzi úderom srdca a dýchaním: vdychujte dva údery srdca, výdych dva údery srdca. Táto harmónia znamená, že aj iné telesné rytmy sa dostanú späť do rovnováhy.

 

Ako dobre funguje moja brzda?

Vypnite, brzdte, vypnite systém, pomaly zostupujte, skrutkujte späť: deň sa chce skončiť, spánok sa pripravuje. Ak relaxačné cvičenia akéhokoľvek druhu (joga, autogénny tréning atď.) Nezastavia vaše myšlienky obiehať okolo všetkého, čo ešte treba urobiť, môžete skúsiť „večernú knihu“: napíšte všetko, čo máte vaša hlava je prenasledovaná - a vy už nemusíte vyvíjať úsilie, aby ste nezabudli na nič, pretože svoju knihu si môžete prečítať kedykoľvek. Pravidelnosť je korením zdravého spánku: pravidelnosť vytvára poriadok a poriadok vytvára pokoj.

 


Pre čo sú moje spánkové rituály dobré?

Sedenie pred televízorom, prekvapený komerčnou prestávkou, vstávanie a spanie - obľúbený a osudný „rituál spánku“ Televízia, ale aj počítačové hry nie sú 
dobrými brzdami. Naopak: udržujú náš systém zaneprázdnený. Aj keď tak dobre spíte s Rosamunde Pilcher, stimuly z televízie sa absorbujú predovšetkým prostredníctvom vášho sluchu. A tieto stimuly musíte spracovať neskôr, keď skutočne chcete spať.
Čítanie knihy alebo časopisu je naopak dobrý spôsob, ako sa vypnúť, pretože akonáhle sa oči zavrú, podnety zmiznú a môže prísť spánok. Pomáhajú však aj iné rituály - pravidelne sa udržiavajú. Či už je to pekný teplý kúpeľ, šálka čaju alebo kolo okolo domu: rituály poskytujú bezpečnosť a bezpečnosť podporuje 
spánok.

 

Ako mám postupovať pri hygiene spánku?

Dobrý matrac, pohodlný vankúš, dostatok čerstvého vzduchu, najlepšie žiadny hluk, svetlo a teplota podľa individuálnych potrieb, dobre vyplnené, ale nepreplnené brucho: Lekári o spánku vedia, ako často tieto zjavne banálne požiadavky na dobrý spánok chýbajú. Obzvlášť u ľudí so naučenou nespavosťou sa hygienické defekty často pridávajú k strachu z noci bez spánku: Pretože zle spali, topili svoju dennú ospalosť veľkým množstvom kávy a ešte viac nemohli večer zaspať. Pretože konečne chcú znova zaspať, skutočne cvičia večer, zatiaľ čo behajú a ležia dlho hore. Spánok vyžaduje optimálne podmienky. Nie je tu zahrnuté všetko, čo stimuluje alebo je vnímané ako rušivé.

 


„Tí, čo môžu spať, môžu byť šťastní.“ Erich Kästner

bottom of page