top of page

Doba kamenná - projekt SWR Living Science

Tento program vedie k dobe kamennej a dáva nahliadnutie do doby asi pred 5000 rokmi. „V roku 2006 vedci v spoločných projektoch so SWR okrem iného skúmali, ako sa zmenili návyky na spánok v klanoch doby kamennej, ako sa zdôraznili ich svaly, ako strava v dobe kamennej ovplyvnila výkon a energetický obrat, alebo ako ich nahradila ústna hygiena na prútených tyčiach. Vedci kliniky a Univerzita vo Freiburgu prezentujú v dokumentácii výsledky mimoriadnych štúdií „doby kamennej“.

 


Konanie

Dve rodiny a staršia žena, spolu 13 ľudí, žijú v podmienkach doby kamennej dva mesiace. Pestovaním obilia a chovom dobytka sa musia starať o svoje vlastné jedlo. Obaja slobodní muži vyrazili pešo niekoľko dní po začiatku experimentu. Predtým, ako prešli Alpami po starej obchodnej ceste z Bregenzu do Bolzana, išli s výkopom z Langenargenu cez Bodamské jazero do Bregenzu, ktorý zlyhal.

Pred začatím natáčania boli herci trénovaní v základných vedomostiach a zručnostiach, ako je oheň s historickými prostriedkami, varenie v keramických 
nádobách. Moderné prostredie je do značnej miery skryté, iba kríženci Álp boli nútení prechádzať cez niektoré cesty alebo chodníky.

 


Vedecká podpora

Projekt bol vedecky podporený Pfahlbaumuseum Unteruhldingen a šiestimi ďalšími vedcami z Rakúska, Švajčiarska a Nemecka. Experiment je navyše súčasťou 
rôznych výskumných projektov Výskumného ústavu Hohenstein, Univerzity vo Freiburgu a Fakultnej nemocnice vo Freiburgu.

 


Vlastnosti spánku

Stručne povedané, hodnotenie na tému spánku ukazuje nasledujúce: Ľudia spia dlhšie v podmienkach „doby kamennej“! Presnejšie: o hodinu dlhšie. Niet divu, v skutočnosti, pretože vstávanie a spanie „s kurčatami“ je ľuďom dobre známe a známe už pred vynálezom elektrického svetla.

Neprirodzená „technická dávka na spanie“ pomocou budíka, na ktorú sme si zvykli, sa rýchlo ruší, ak nie hodiny, ale náš deň určuje náš denný čas, najmä slnečné svetlo.

 


V taktke s prírodou sa spí lepšie

V podstate: Psychológovia projektu LIVING SCIENCE sú presvedčení, že za nočný spánok sú zodpovední nielen rytmy spánku určené slnkom, ale aj nočná interakcia vo veľkej miestnosti.

Mnoho primitívnych národov stále trávi noci v spoločných internátoch. Poruchy spánku sú do značnej miery neznáme. Na druhej strane sa v našom „civilizovanom“ svete musí dieťa naučiť, že rodičovská posteľ je v podstate tabu zóna. Hlučné následné „kultivované“ zrušenie kontaktov sa obávajú najmä mladých rodičov. 
Možno, že účastníci „doby kamennej“ spoznali starobylé pohodlie mimo detskej izby a manželskej postele, o ktorých môžeme snívať iba dnes. Niektorí účastníci sa tiež chcú pokúsiť spolu spať doma.

 Ale noc spánku vládne; pretože vymaže všetko, dobré aj zlé, len čo zatieni oči. "Odyssey" - Homer (8. storočie pred Kristom), grécky básnik

bottom of page