top of page

Inuit

Inuiti („ľudia“) sa vzťahujú na etnické skupiny Eskimo, ktoré žijú v arktickej strednej a severovýchodnej Kanade, ako aj v Grónsku. Pôvod predkov Inuitov nie je presne známy.

Mongolské čtry sa často vyskytujú u batoľaťa Inuitov (ako sú deti z Indiany), čo môže naznačovať vzťah k dnešným altaickým národom.

Dnes sa považuje za isté, že Paleo-Eskimo asi 3000 rokmi pred Kristom. Pred naším letopočtom (dlho po poslednej dobe ľadovej, okolo 10 000 rokov pred Kr.) 
Emigroval z Ázie cez Beringov prieliv na Aljašku (Severná Amerika). Podľa jednomyseľného archeologického názoru dorazili na americký kontinent najmenej o 
12 000 rokov neskôr ako prvé paleoindické skupiny.

Inuitská kultúra je stále pomerne jednotnou poľovníckou kultúrou, ktorá bola založená na love morských cicavcov (tuleňov, mrožov, veľrýb, ľadových medveďov), ale aj suchozemských zvierat (caribou) do polovice 20. storočia. Najdôležitejšou loveckou zbraňou bola harpúna, ale aj Inuiti a príbuzní používali luky a šípy. 
Okrem lovu lovili a zbierali ovocie. Ich kočovný spôsob života bol založený na prenasledovaní poľovných zvierat; v časoch dostatočných herných rezervácií žili nehybne.

 


Tábor

Interiér stanu alebo iglú bol rozdelený na sektor zadného spánku a sektor predného bývania a varenia, ktoré sú zväčšené kožušinovými podšívkami v súlade so starou a stále udržiavanou tradíciou. Miesto na spanie ženy bolo vždy na boku Qulliq, olejovej lampy vyrobenej väčšinou zo steatitu, ktorý sa používal na osvetlenie, kúrenie a varenie. Pretože musela monitorovať a prevádzkovať pec zo svojho skladu.

Muž spal na strane loveckej výstroje a zbraní a deti sa pritúlili uprostred medzi rodičmi.

Medzičasom bol Qulliq už dlho nahradený moderným priemyselným produktom, ktorý je bežný v celej Arktíde, ľahko prepraviteľným sporákom Coleman, ktorý je poháňaný benzínom a naftou.

 

Obydlia

Na výstavbu typického domu Thule sa ako rám medzi balvany v podlahe tundry vložili veľké kostiy veľrýb „Qarmaq“ a dno sa pokrylo kúskami trávy.

Potom bola horná časť pokrytá kožou zvierat a utesnená trávou a zemou; sneh aplikovaný zvonku poskytoval dodatočnú tepelnú izoláciu. Iglu slúžilo ako doplnkové bytové a cestovné ubytovanie v zime a stany vyrobené z koží v lete.

 Nevieš, kto je tvoj priateľ alebo nepriateľ, kým sa nerozbije ľad (od Inuitov)

bottom of page