top of page

Haida

Haida sú Indovia v Kanade, a preto je jednou z vyše 600 prvých krajín v krajine. Ich tradičná osada sa rozkladá na niekoľkých pobrežných oblastiach Britskej 
Kolumbie (najmä súostrovie Haida Gwaii) a na juhovýchode Aljašky. Bojovníci Haidy sa obávali; ich oceánske kanoe ich urobili dominantnými, najmä na mori. 
Legenda Haida naznačuje, že sa dostali na Havaj so svojimi loďami. Bývali v dlhých domoch, nemali by sa však zamieňať s tými, ktoré získali Iroquois. Od epidémie kiahní v roku 1862 sa počet obyvateľov v Haida znížil z 8 000 na približne 2 000 dnes. V dôsledku dramatického poklesu počtu obyvateľov sa tradičný spôsob osídlenia v dedinách jedného matriclanu zrušil v prospech dedín s niekoľkými klanami.

Ľudia Haida spali na cedrových plošinách. Haida zakryla tieto plošiny kožušinou a kožou, aby sa počas zimných mesiacov stala pohodlnejšou a teplejšou.

 

 

Dom Haida

Dom Haida bol vyrobený z obrovských cédrových trámov a dosiek. Haidove domy boli obdĺžnikové.

Mali priemerne 25 až 33 metrov a mohli byť široké až 17 metrov a mali sedlovú strechu.

Niektoré domy Haida mali v hornej časti dymové diery. Trámy, ktoré tvorili steny, neboli tesné, a tak sa na utesnenie miestností použil mach. Mach bol odstránený, keď bol dom príliš dymový.

Domy mali v dolnej časti predného štítu okrúhlu alebo oválnu dieru, ktorá slúžila ako dvere. Vchod do tohto domu bol vykopaný do domu, čo sťažovalo vstup nepriateľom.

 

Jedlo

Haida a ďalší obyvatelia pobrežia na severozápade nepestujú potraviny.

Tam bolo mierne podnebie, v lesoch okolo ich dedín bolo veľa jedlých rastlín a rôzne suroviny na lieky. Boli to lovci a zberači.

Lovili sa zvieratá, ako sú jelene, medvede a horské kozy, ale aj veľké morské cicavce, ako sú tulene a morské levy.

 Spánok predstavuje polovicu zdravotného stavu pacienta. “Neznámy autor 


 

bottom of page