top of page

Najstaršie ľudské postele nájdené v Južnej Afrike

Podľa toho si ľudia v Južnej Afrike vybudovali rohože z vetiev, sítiny a listov asi pred

77 000 rokmi. Pravdepodobne spali a žili na týchto materiáloch, vedci z Južnej Afriky, Nemecka a USA píšu vo vedeckom časopise Science.

Odborníci objavili skalný východ Sibudu neďaleko juhoafrického pobrežného mesta Ballito. Ukazuje, že ranní Homo sapiens spali na podložke asi pred 50 000 rokmi,
ako sa pôvodne predpokladalo.

Vedci predpokladajú, že v tom čase by ľudia najprv vrstvili palice, ukladali ich jednu na druhú a prípadne ich šliapali. Najstaršie podstielky potom pokryli listy vavrínovej rodiny Cryptocarya woodii. „Zistili sme, že tieto špeciálne listy sa vďaka svojim prísadám používali aj na ochranu hmyzu,“ uviedol Christopher Miller z University of Tübingen.

Zvyšky kostí a iných sedimentov tiež ukázali, že ľudia nielen spali na podstielkach, ale tiež trávili svoj každodenný život. 
Na mieste výkopu vedci dokázali identifikovať rohože z rôznych období, ktoré majú približne 38 000 až 77 000 rokov. „Tieto rohože alebo postele však ešte neboli pletené alebo tkané“. K dnešnému dňu boli najstaršími posteľnými ložiskami asi 20 000 až 30 000 rokov staré nálezy v Španielsku, Izraeli a Južnej Afrike.

 


Celkom Bio

„Zistili sme, že objav lekárskeho a hygienického využívania rastlín je veľmi vzrušujúci. Ukazuje to, že títo ľudia už veľa vedeli o svojom rastlinnom prostredí.
Rastliny využívali na špeciálne veci,“ uviedol Christopher Miller z University of Tübingen.

Listy tejto rastliny obsahujú insekticídne chemikálie, a preto sú vhodné na ochranu pred komármi. „Špecifický výber týchto listov na výstavbu rastlinných vrstiev ukazuje presnú znalosť obyvateľov o svojom prostredí, ako aj o lekárskej účinnosti rastlín. Bylinná medicína priniesla výhody pre ľudské zdravie a používanie insekticídnych rastlín nám dáva úplne nový pohľad. v správaní starších ľudí, “hovorí Lyn Wadley z Witwatersrand University.

 

Posedenie pri každodennej práci

Obyvatelia zbierali stonky rastlín a listy priamo pod skalným prístreškom pozdĺž rieky. Tieto prístelky slúžili nielen na spanie, ale aj na sedenie pre každodennú prácu. Mikroskopické analýzy naznačujú, že tieto miesta boli počas používania jaskyne niekoľkokrát opravené. Mikroskopické vyšetrenia tiež ukázali, že obyvatelia jaskyne po použití pravidelne spaľovali záhony rastlín.

„Úmyselne zapálili nepoužívané prístelky, pravdepodobne na odstránenie škodcov. Týmto sa pripravilo miesto na neskoršie použitie a predstavuje nové použitie ohňa na údržbu sídelných oblastí,“ uviedol Miller. Na mieste sa tiež našli perforované lastúry. Pravdepodobne sa používali ako šperky.

Vedci tiež našli naostrené hroty kostí, ktoré sa pravdepodobne používali na lov. Existujú tiež dôkazy o skorom výskyte lukov a šípov a používaní chráničov a pascí na lov. Skorší ľudia vedeli, ako vyrobiť lepidlo na ručné kamenné náradie. „Ľudia boli kognitívne podobní nám,“ hovorí Miller. Výsledky výskumníkov poskytujú pohľad do každodenného života týchto raných „moderných ľudí“.

 


„Spánok je najchutnejším vynálezom.“ Heinrich Heine


 

bottom of page