top of page

Druhy hojdacích sietí

Hojdačky môžu byť rozdelené na hojdačky a siete na hojdanie podľa typu ležiaceho povrchu. Látkové hojdačky sa nachádzajú hlavne v Strednej a Južnej Amerike. 
Tradičná sieť hojdacej siete pochádza z Mexika.

Okrem toho sa ponúkajú hojdačky a sieťované hojdačky s rozpernými tyčami alebo bez nich. Udržiavajú ležiaci povrch otvorený, ale pri excentrickom rozložení hmotnosti môžu uprednostniť, aby sa celý ležiaci povrch krútil okolo bodov zavesenia a užívateľ vypadol. V súčasnosti sú v Severnej Amerike zastúpené najmä hojdačky s rozperami.

Tradičné mexické sieťové hojdačky nemajú rozperné tyče a skladajú sa z veľkého počtu tenkých bavlnených nití bez uzlov. Takto sa vytvorí jemná sieťovina, ktorej jednotlivé nite majú krátku trvanlivosť, ale ktoré ako celok vydržia omnoho väčšiu hmotnosť ako textilná hojdacia sieť v dôsledku rozdelenia záťaže na veľký počet nití. Dizajn bez uzlov umožňuje, aby sa textília prispôsobila tvaru tela, čo v kombinácii s jemnou sieťovinou vytvára vysoký komfort.

Zriedkavým typom hojdacej siete sú hojdačky vyrobené z palmových hájov Moriche indiánmi Warao z delty Orinoco vo Venezuele, o ktorých sa tvrdí, že majú dlhú 
trvanlivosť, ak sa nezamočia. Skúsené ruky potrebujú na výrobu tohto typu asi 2 mesiace.

Kým je hojdacia sieť natiahnutá horizontálne, hojdacia stolička visí vertikálne na háčiku.

Ako náhrada za podstielku sa predtým používala hojdacia sieť na nosnej tyči pre dvoch nosičov. To umožnilo prepravovať ľudí v ťažkom teréne a počas prepravy spať.

Detská hojdacia sieť je špeciálne prispôsobená potrebám dojčiat.

 


Brazílska technológia ležania

V Brazílii sa hojdačky stále používajú ako postele. Preto sú rovnako široké a pohodlné ako posteľ! Aj keď si chcete len oddýchnuť, mali by ste si vyrobiť brazílsku techniku ležania ako svoju vlastnú: na rozdiel od európskych nápadov nie je hojdacia sieť zavesená.

Je dôležité, aby závesné slučky boli pripevnené vo výške hlavy a boli od seba vzdialené len asi 3 m. To umožňuje hojdanie hojdacej siete v hlbokom oblúku. To umožňuje, že rovnako ako skutočný Brazílčan nemôžete ležať pozdĺžne, ale diagonálne („z rohu do rohu“).

To udržuje chrbát rovno! To je tajomstvo toho, ako môžete pohodlne ležať a relaxovať v hojdacej sieti celé hodiny. Pretože sa úmyselne nepoužívajú žiadne výkyvné kusy, človek leží bezpečne a bez strachu z vypadnutia!

 


Hojdacie siete v lodnom priemysle

Od objavenia Ameriky európskymi námorníkmi sa hojdacia sieť tradične používala na spanie na lodiach. Kývanie lode je kompenzované pohybom hojdacej siete. 
Tým sa zabráni tomu, aby sa námorník v drsnom mori vykĺzol z hojdacej siete, ako by to bolo v prípade postele. Hojdacia sieť môže byť uložená inde, aby sa šetrilo miesto, keď sa nepoužíva. Priestor, ktorý je na lodiach nedostatočný, je potom opäť k dispozícii na iné účely.

V nemeckom námornom písaní z roku 1901 sú hojdačky znázornené ako závesné postele námorných vojnových námorníkov, ktoré sú vyrobené z plátna, a konce plátna sú spojené prstencami. Tieto krúžky sa používajú na zavesenie hojdacích sietí na háčiky na nosníkoch paluby pre dobrý spánok. Veľkosť hojdacích sietí je zvyčajne 2 m × 1 m. Najnižší bod je približne 1 m nad palubou lode. V kryte matraca je konské vlásie a v hojdacej sieti vlnená prikrývka.

 Spánok je každodenným chlebom vašej duše. - Carl Ludwig Schleich -

bottom of page