top of page

História hojdacej siete

Hojdacia sieť je od názvu Taínos na Haiti pre ich spacie siete, ktoré sa nazývajú hamáka.

Keď objavil Ameriku, aj Columbus spoznal hojdaciu sieť. 17. októbra 1492 vo svojom denníku poznamenal: „Postele a prikrývky, na ktorých títo ľudia spali, sú akési vlnené siete“, 3. novembra 1492 boli výslovne uvedené „hamacas“.

Počiatky hojdacej siete siahajú do Strednej a Južnej Ameriky. V súčasnosti sa predpokladá, že Mayovia vynašli hojdaciu sieť okolo roku 1000 nl. Tu sa zdá byť 
takmer banálne, že nimi vymysleli aj objekt relaxácie a rozptýlenia. Hojdacia sieť sa dodnes používa vo veľkých častiach Strednej Ameriky.

Názov „hojdacia sieť“ je pôvodne odvodený z indického jazyka a možno ho preložiť ako „hodená rybárska sieť“. Na začiatku mal tento objekt dvojakú funkciu. 
Pomáhal indickým ľuďom praktizovať rybolov a počas spánku ich chránil pred hadmi a inými nebezpečnými zvieratami z dna. Dokonca aj potom sa tieto rybárske siete natiahli medzi dva stromy a položili na vrchol, aby si oddýchli. Príjemný účinok hojdania, bol veľmi upokojujúci, a tak sa hojdacia sieť hojdala rýchlo - dokonca aj mimo indiánskych kmeňov. Krátko po svojom vynáleze ho námorníci využívali ako miesto na spanie, plátno - zavesené na oboch koncoch. Túto zásadu prijali mnohí námorníci a námorní úradníci. Týmto spôsobom sa v priebehu rokov vynašla hojdacia sieť.

 

Vývoj hojdacej siete

Dnešné moderné hojdačky sú vyrobené z robustnej a ľahko udržiavateľnej bavlny. V niektorých prípadoch sa spracováva aj nylon. Tento materiál sa však zvyčajne 
používa iba pre lacné hojdačky.

Pred niekoľkými sto rokmi sa však na tento účel používal predovšetkým sisal. Tento materiál získaný zo sisalovej rastliny bol mäkký a súčasne odolný voči 
roztrhnutiu. Okrem toho bola sisálna rastlina rozšírená. Výroba hojdacej siete bola preto lacná a ľahko vyrobiteľná aj jednoduchými pracovníkmi.

Hojdacia sieť bola v 19. storočí stále neznáma vo veľkých častiach Severnej Ameriky. Prvými modelmi boli úzke tyčové hojdačky, ktoré neumožňovali príliš vysoké nároky na pohodlie. To bolo zaujímavé, keď sa rozšírila posteľná časť pre mnohých ľudí. Hojdačky v britských väzeniach sa rýchlo využívali ako zariadenia na spanie. Tieto boli pripevnené k väzňovým celám pomocou mosadzných krúžkov. Tento postup sa však rýchlo opustil, pretože väzni často používali mosadzné krúžky ako zbraň proti stráži.

Odhaduje sa, že viac ako 100 miliónov ľudí na celom svete v súčasnosti pravidelne používa hojdaciu sieť ako miesto na spanie alebo odpočinok. Hojdacia sieť sa stala v mnohých regiónoch sveta neoddeliteľnou súčasťou vybavenia domácnosti.

Do dnešného dňa je hojdacia sieť obľúbenou a priestorovo úspornou možnosťou expedícií, ktoré vás chránia pred vlhkosťou a hadmi počas spánku.

 Chudák spí bezpečne. (Nemecké príslovie)

bottom of page