top of page

Spánkový rekord

Existuje záznam o tom, ako dlho môžete existovať bez spánku, ale existuje aj „najlepší čas“ na spanie? Ako dlho môže človek spať bez prebudenia?

Záznam pre „prirodzený“ spánok je viac ako 10 dní. Týka sa to 16-ročného dievčaťa v Spojených štátoch, ktoré má nevysvetliteľnú chorobu. Jednoducho zaspí a potom ju nič nemôže prebudiť.

 

Môžeme žiť bez spánku?

Nie. Úprimne povedané, nedostatok spánku nielenže vás robí ospalými, ale tiež vás robí hlúpymi. Po jedinej plne stráženej noci máme ráno sklony robiť niektoré veci obzvlášť rýchlo.

Mimochodom, podobný účinok tiež pomáha vážne depresívnym ľuďom, ktorí sa z toho môžu dostať, stačí jeden deň čiastočna deprivácia spánku. Ale zvyčajne po noci 
spánku koncentrácia klesne najneskôr do poludnia, už nie ste tak pozorný, veci sa zhoršujú. Rovnaký účinok nastane, aj keď spíte málo hodín v noci a to niekoľko nocí po sebe. A niekoľko nocí úplnej deprivácie spánku už prakticky nie sú kompatibilné so zdravím.

Niekoľko dobrovoľníkov za peniaze vyskúšalo, ako dlho môžu ľudia bez spánku existovať. Záznam je jedenásť dní a nocí. Najneskôr po troch nociach sa však začali správať čudne, stali sa mrzutými, hovorili nezmysly alebo zažili halucinácie.

Nemôžeme byť z dlhodobého hľadiska hore bez spánku.

 


Dôsledky dlhodobého spánku alebo nespavosti

Svetový rekord v nedostatočnom spánku bol uvedený v roku 2007 britským Tony Wrightom. 266 hodín nespal. Zlomil rekord 17-ročného amerického študenta Randyho 
Gardnera z roku 1965, ktorý strávil 264 hodín (jedenásť dní) bez spánku. Wright sa však nezaoberal zápisom v knihe Guinnessovej knihy, ako je americký Gardner, ale chcel ukázať, že človek môže zostať produktívny so správnou výživou aj napriek nedostatku spánku. Odborníci, ako napríklad americký výskumník spánku William Dement, však pochybujú, že ľudia môžu tak dlho zostať hore. Počas záznamov je pravdepodobné, že sa znovu a znovu objavia epizódy mikrospánku a druhé záchvaty spánku.

Z experimentálnej štúdie deprivácie spánku bolo známe, že testované subjekty sa po 24 hodinách veľmi ľahko dráždili. Po 65 hodinách začala žena vidieť pavučiny na rukách a tvári a zúfalo sa ich snažila odstrániť. Ďalšia žena sa sťažovala, že jej klobúk bol príliš tesný a stlačený, aj keď nemala na sebe žiadny.

Ak sú ľudia, ktorí to dosiahli, musia dokonale ovládať svoje telo a celý čas stráviť hlbokou meditáciou, pretože nespanie je neuveriteľne vyčerpávajúce pre 
telo a myseľ.

Chlapec nedávno zomrel v Japonsku, sedel 52 hodín pred počítačom a nespal. Je preto nepravdepodobné, že by boli neskúsení ľudia, tí ktorí zostanú hore niekoľko dní.

 


Terapeutická deprivácia spánku

Na psychiatrii sa na liečbu depresie používa terapeutická deprivácia spánku.

 Prečo vôbec spíme, je jednou z najväčších nevyriešených záhad v modernej biológii. Craig Heller, americký biológ.

bottom of page