top of page

Najvyššie obývané miesto na Zemi

La Rinconada je osada v oblasti Puno v Peru. Je to najvyššie mesto na svete. Neďaleko je zlatá baňa.

Mesto sa nachádza v okrese Ananea v provincii San Antonio de Putina v oblasti Puno v nadmorskej výške 5100 m nad morom v Andských horách.

V dôsledku prudkého nárastu ceny zlata sa v priebehu ôsmich rokov počet obyvateľov zvýšil o 235% na približne 40 000.

Mnoho baníkov pracuje v zlatej bani pod takzvaným systémom cachorreo. Pre banskú spoločnosť Corporación Ananea pracujú 30 dní zadarmo. 31. deň môžu z bane 
vytiahnuť toľko skaly, koľko si môžu vziať na svoje plecia. Koľko zlata je v skale, je vecou šťastia.

Hygienické podmienky sú zničujúce kvôli nedostatku kanalizačných systémov. Spracovanie zlatej rudy, najmä ortuti, navyše predstavuje veľké bremeno.

 


Horská choroba

Výšková choroba je komplex príznakov, ktoré sa vyskytujú u ľudí, ktorí idú do vysokej nadmorskej výšky alebo tam žijú. Medzi príznaky patrí bolesť hlavy, strata chuti do jedla, nevoľnosť, zvracanie, únava, dýchavičnosť, závraty, zvonenie v ušiach, problémy so spánkom, opuchy pľúc a mozgu a znížená exkrécia vody a solí. Výšková choroba môže viesť k smrti, ak sa nelieči.

V Latinskej Amerike, kde početné veľké mestá ako La Paz, Cuzco alebo Quito v Andách ležia v nadmorskej výške viac ako 3000 metrov, je výšková choroba nazývaná „Soroche“ stálym problémom mnohých miestnych obyvateľov a cestovateľov.

 

Chladné peklo na zemi

La Rinconada je postavená na večnom ľade. Na miesto sa dá dostať iba kamiónom na veľmi úzkych zákrutových cestách.

Prakticky všetci žijú nejakým spôsobom v súvislosti so zlatými mínami. Tu ležia ložiská zlata v jaskyniach, pod hrubými vrstvami ľadu.

Matky a malé deti stoja hodiny a brúsia rudu. Takže iba jeden gram zlata pochádza zo štyridsiatich alebo päťdesiatich kilogramov rudy.

Neexistuje žiadna tečúca voda, žiadny kanalizačný systém a oblasť je kontaminovaná ortuťou, ktorá oddeľuje horninu od zlata.

Voda pochádza hlavne z topiaceho sa snehu, ktorý sa každé ráno ukladá na strechách a zhromažďuje sa vo vedrách, fľašiach a plechovkách. Zatiaľ čo listy koky alebo prášky na chorobu v nadmorskej výške môžu pomôcť vydržať prežitie vo vysokých nadmorských výškach, nič sa nezbavuje príšerného zápachu; Strašné hygienické podmienky sú dôsledkom neregulovanej likvidácie odpadu a trusu.

Stredná dĺžka života v La Rinconada je najnižšia v Peru. Zločinci, ktorí utekajú zo zákona, sú do regiónu priťahovaní, pretože nie sú prítomní policajti. 
Niet divu.

 Môžem spať, keď budem mŕtvy. Rainer Werner Fassbinder (1945 - 1982), nemecký režisér, herec a autor

bottom of page