top of page

Najchladnejšie miesto na spanie na svete

Stanica Vostok (Ruský východ) je bývalý Soviet, teraz ruská výskumná stanica vo Wilkeslande na východe Antarktídy, ktorá bola postavená v roku 1957. Okrem 
iného sa tu spolu s Francúzskom vyvŕtalo ľadové jadro z antarktickej ľadovej pokrývky, ktorá poskytla informácie o klimatických podmienkach za posledných 420 000 rokov.

Stanica Vostok je zásobovaná potravinami a 100 až 130 tonami zimnej nafty každoročným trekom z hlavnej stanice Mirny na pobreží cez nespevnený sneh. Až do svojho opustenia v 90. rokoch bola stanica Komsomolskaja na ceste dodávaná týmto spôsobom.

 

Studený pól Zeme - stanica Vostok

24. augusta 1960 stanica merala -88,3 ° C. O 23 rokov neskôr, 21. júla 1983, bola dokonca -89,2 ° C (potvrdená hodnota). To predstavovalo doteraz najnižšiu nameranú teplotu na Zemi, a preto je stanica známa aj ako „studený pól pre celý povrch Zeme“. V roku 1997 sa hovorí, že sa meralo dokonca -91,5 stupňov Celzia. 
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch, táto hodnota nebola oficiálne potvrdená.

Stanica je v nadmorskej výške 3 488 ma nachádza sa na ľade nad jazerom Wostok, vo vnútrozemí od najbližšej stanice Mirny vo vzdialenosti 1 396 km. Nachádza sa 1287 km od geografického južného pólu.

V stanici Vostok je teplota inak spravidla medzi -30 a -70 stupňov Celzia.

 

Najchladnejšie obývané miesto na svete

Oimjakon (Jakut Öjmököön) je miesto na východe Jakutskej republiky na ďalekom východe Ruska. Je štatisticky uvedený ako najchladnejšie miesto na svete. V roku 
2001 mal Oimjakon 521 obyvateľov ako „studený pól všetkých obývaných oblastí sveta“. Názov Oimjakon znamená „horúci prameň“ v jazyku Jakutut.

Podľa ruských meteorológov bola najnižšia teplota –68 ° C nameraná v meteorologickej stanici Tomtor v roku 1933.

Teplota -71,2 ° C z roku 1926, ktorá je uvedená pri pamätníku studeného pólu vOimjakone, sa všeobecne považuje za najnižšiu teplotu, údajne však nebola overená, ale skôr extrapolovaná členom akadémie. Teplota –81,2 ° C nameraná v roku 1916 sa úradne neuznáva.

Naopak, v lete môže byť horúci deň nad +30 ° C, čo znamená, že teplotné rozdiely nad 100 ° C sú možné za jeden rok. 28. júla 2010 bola nameraná nová maximálna teplota pri 34,6 ° C, ktorá bola o 2 ° C vyššia ako predchádzajúce maximum.

Ľudia a zvieratá sa vo všetkých oblastiach života prispôsobili extrémnemu chladu. Plemeno koňa Jakute je obzvlášť robustné. Tieto lesné a tundra kone sú vonku po celý rok a sú vystavené teplotnému rozdielu 100 stupňov (plus 40 stupňov v lete, mínus 60 stupňov v zime).

Kravy prichádzajú do styku s chladom iba na pár minút pri každodennej ceste zo stodoly do koryta na pitie. „Špeciálna podprsenka“ ju chráni pred vemennými omrzlinami.

V zime sa Jakauti zaoberajú predovšetkým rybolovom, lovom a odchytom ľadu. Tvrdnú už od útleho veku - napríklad deti Jakauta chodia každý deň do školy sedem 
kilometrov, dokonca aj v mraze.

 "Tí, ktorí spia, nechytajú ryby." Talianske príslovie

bottom of page