top of page

Spiace polohy a ich výhody a nevýhody

Duša, telo a myseľ tvoria jednotu pri spaní a polohy na spanie odhaľujú určité správanie a vlastnosti. Pretože väčšina ľudí málokedy zmení svoju polohu pri spaní, má správna posteľ alebo správny matrac so správnym roštovým rámom a vankúše veľký význam pre zdravý spánok v rôznych polohách. Rôzne polohy pri spánku majú výhody a nevýhody. Slabiny však možno ľahko kompenzovať výberom citlivého vybavenia.

 

Spanie na chrbte - ležmo

Asi 44% všetkých ľudí spí na chrbte. Ako podložky na hlavu používajú iba plochý vankúš a väčšinou sa prebúdzajú presne tak, ako zaspali. Pretože podvaly sú zvyčajne v rovnakej polohe celú noc, mali by ste sa uistiť, že hlava je vždy v správnej ortopedickej polohe, aby sa zabránilo bolesti krku a ramien. Výhodné sú vankúše, ktoré je možné výškovo prestavovať pomocou odnímateľnej doštičky.

U ľudí, ktorí spia na chrbte, príliš tvrdý matrac neumožňuje telu klesať dostatočne ďaleko, čo vedie k zlomu bedrovej chrbtice. Toto nesprávne držanie tela môže viesť k výskytu bolesti. Ak je to opačne a matrac je príliš mäkký, celá chrbtica klesá, čo vedie k „zalomenému držaniu tela“ s podobnými bolestivými následkami. Pre pražce na chrbte sa preto odporúčajú matrace s bodovo elastickým povrchom prispôsobené telesnej hmotnosti. V tejto polohe na spanie je bedrová chrbtica dokonale podopretá a panva sa neklesá. Roštový rám by mal poskytovať podporu pre zadok pre túto polohu na spanie.

 


Spanie sa strane - ležanie na strane

Spánok na strane preferuje 50% ľudí, 32% používa pravú stranu a 18% ľavú stranu. Bočná poloha poskytuje dobrú úľavu pre chrbát.

Aby bol v tejto polohe zdravý spánok, vankúš musí vyplniť trojuholník s ramenným krkom, aby sa zabránilo preťaženiu krčka chrbtice a jej zlomu. Roštový rám a matrac sa musia dobre prispôsobiť ramenám a bokom. Počas spánku na boku by na tieto časti tela nemal byť vyvíjaný žiadny tlak. Na zabezpečenie priamej polohy chrbtice sú potrebné matrace a pružinová základňa so špeciálnou prispôsobiteľnou oblasťou ramien.

 


Spanie na bruchu - ležanie na bruchu

6% ľudí spí na bruchu. Zvyčajne ležia úplne plocho a ruky majú natiahnuté alebo skryté pod hlavou. Ľudia, ktorí uprednostňujú spánok v náchylnej polohe, majú zvyčajne problémy zvládnuť mäkké matrace, a preto majú tendenciu mať pevnejší povrch. Ak podvaly na bruchu ležia na vankúši, ktorý je príliš vysoký, krčná chrbtica je pretiahnutá, čo vedie k napätiu ramien a problémom s krkom.

Najchudobnejšie držanie tela pri spánku majú brušné pražce.

 


A ako spí zvyšok ľudí?

Približne 8% všetkých podvalov nie je pevne stanovených v polohe na spanie a mení sa to často. Matrac, roštový rám a vankúš musia byť vybrané na základe individuálnych potrieb alebo osobných preferencií, čím pomáha orientovať sa na tento trend. - Napríklad, ak často meníte polohu svojho spánku, alestále ležíte 70% na strane, odporúčajú sa zvyčajne bočné podvaly.

 


Záver pre zdravý spánok v každej polohe

Pre zdravý spánok v akejkoľvek polohe je rozhodujúci výber správneho matraca v kombinácii s pravým roštovým rámom a vhodným vankúšom. Ak máte pochybnosti, 
musíte vyskúšať niekoľko produktov, aby ste našli perfektné vybavenie pre zdravý, pokojný a pohodlný spánok.

 „Existuje skvelé umenie: nezaspať; existuje však ešte väčšie, ťažšie umenie: spať.“ Gottlieb Moritz Saphir

bottom of page