top of page

Je potrebné históriu prepísať?

Bolo to na daždivé marcové ráno 2017 keď nám do Múzea spánku a posteli prišiel e-mail. V ňom sme dostali na predaj starú posteľnú jarnú čistiacu jednotku zo stajne. Zaslané obrázky sľúbili zaujímavý objekt. V skutočnosti je to relatívne nepodstatné, ak ste sa doteraz nezaoberali históriou podstielky.

Dnešnou technológiou je spoločnosť L.H., založená v roku 1877 inžinierom Ludwigom Hermannom Lorchom. Lorch vyvíjal a staval stroje na spracovanie, čistenie, triedenie peria. Na obrázku je znázornený jeden z prvých čistiacich strojov na jarné pramene vyrábaný L. H. Lorchom. Od zatvorenia závodu v roku 2001 neboli na celom svete vyrábané žiadne nové stroje. Stále existuje niekoľko spoločností, ktoré udržiavajú a opravujú existujúce systémy.

Späť k historickému zariadeniu, ktoré ponúkame. Počiatočný výskum v údržbárskej spoločnosti (ktorá stále zamestnáva personál L.H. Lorcha) ukázal, že odborníci, 
ktorí sú na cestách po celom svete, niečo také nikdy nevideli ani nepočuli. Je to úplne jedinečné!

Ďalší výskum potom odhalil ďalšie tajomstvá. Na stroji sa nachádza meno Anton Auer Kößlarn.

Starosta mesta Kößlarn (neďaleko mesta Passau) nám mohol poskytnúť informácie zo starých cirkevných záznamov / krstných registrov, ktoré nás nútili počúvať:
(1) Anton Auer, dátum narodenia 5. júna 1759, syn (Straßnerovho) Amtmanna von Weihmörting a jeho manželka Josephan (ABP, Weihmörting, krst 002_01) 
29. novembra 1787 mal ešte stále slobodnú dcéru Máriu Lindingerovú, ktorá bola krstená v Kößlarne (ABP Kößlarn Taufen 004, s. 686).

Neskôr mali v Kößlarne pokrstené ďalšie dieťa, v tom čase bol otec nazývaný tesárom. O jeho neskoršom príbehu nie je nič známe.

Dá sa preto predpokladať, že Anton Auer, ktorého sme hľadali, vyvinul predmetný stroj okolo rokov 1790 - 1810. A to je viac ako 200 rokov. Zvláštnosťou je použitie miešacieho mechanizmu, ktorý sa stále používa dodnes. A to bolo asi 80 rokov pred prvou L.H. Lorch. Je porovnateľná s tým, že niekto iný jasne letí 
pred domorodcami Wrightovcov.

Okolo roku 1902 nemecký Karl Louis Krauss vyvinul mechanickú práčku s perforovaným pracím bubnom a následne ju vyrobil v sérii vo Schwarzenbergu od roku 1906. 
Anton Auer tiež použil vo svojej konštrukcii perforovaný list na oprášenie peria, a to bolo asi pred 100 rokmi!

 

Časový a politický kontext

Až do reformácie bol Kößlarn jedným z najnavštevovanejších pútnických miest v Bavorsku, potom malo pútnické miesto len regionálny význam.

Zavedením ruženeckého bratstva v Koßlarne prinieslo 18. storočie ďalší rozkvet: viac ako 1 000 pútnikov v prvú nedeľu v mesiaci, viac ako 20 000 pri 400. výročí púte vo festivalovom týždni od 2. do 9. septembra 1764.

V dôsledku oddelenia regiónu Innviertel bavorskou vojnou o nástupníctvo v roku 1779 a konfiškáciou majetkov cirkvi z roku 1803 sa púť a miesto zmenšili.

 

Politické dôsledky

Mnohé majetky cirkvi, vrátane štátnych kláštorov alebo bývalých kniežatských biskupov, boli vyvlastnené a prepadli na svetských panovníkov. Právne následky vyvlastnenia sú podľa štátneho cirkevného práva stále problémom vo forme štátnych výhod.

 

Sociálne dôsledky

Najmä sekulárni služobníci v kláštore a remeselníci a živnostníci, ktorí boli priamo závislí od kláštora, prišli o prácu a upadli do hlbokej chudoby.

 

Napoleon

V roku 1805 sa Bavorsko prostredníctvom Bogenhausenskej zmluvy viazalo na francúzskeho cisára Napoleona. Zatiaľ čo nová bavorská armáda s rozlohou 30 000 
vojakov zadržala rakúske jednotky blízko Iglau 2. decembra 1805, Napoleon vyhral Bitku troch cisárov o Austerlitz. Nútené zvyšovanie náborov bavorskej armády viedlo 9. apríla 1809 k tirolskému povstaniu pod vedením Andreasa Hofera.

 

Teória pôvodu (pred rokom 1803)

Kvôli pútnickým návštevníkom bol neustále potrebný nocľah, a teda aj posteľná bielizeň, ktorá sa musela vymeniť. Keďže sa „stroj“ Antona Auera zjavne používal na odprášenie peria, dá sa predpokladať, že v tom čase bolo potrebné veľa peria odstrániť a následne zbaviť prachu. Jeho práca tesára dopĺňa schopnosť 
vyrábať „čistiacu hruď“.

 

(po roku 1803)

Úpadok púte zasiahol aj tesára, ale nie neaktívny. Keďže nebol schopný dosiahnuť hospodársky úspech so svojou stavbou (žiadna písomná zmienka o väčšej 
produkcii) a keďže sa už nespomína v spisoch, je možné, že ho armáda navrhla za opravára (oprava Vagóny atď.) Z ekonomických dôvodov by bolo tiež možné 
vysťahovať sa z regiónu.

bottom of page