top of page

Dutý chrbát alebo hyperlordóza

Dutý chrbát alebo hyperlordóza je nesprávne držanie tela so zveličenou lordózou bedrovej chrbtice, pri ktorej sa brucho vydúva v dôsledku posunu panvy.

Aby nespadol vpred, hrudník sa pohybuje za osou tela (kyfóza hrudníka). Brušné svaly mu bránia v prevrátení dozadu ich trvalým natiahnutím počas napínania.

Spúšťačom môžu byť skrátené hypertonické chrbtové svaly, ktoré sú zle trénované z dôvodu nedostatočného pohybu alebo nesprávneho držania tela, ktoré potláčajú 
funkciu brušných svalov ako súpera tým, že sa nezvoľňujú.

Okrem toho môžu byť hypertonické, a teda nerozťahovateľné chrbtové svaly, ktoré komprimujú chrbticu a zadné časti chrbtových segmentov na jednej strane, 
dôvodom herniovaných diskov, stenóz spinálneho kanála a posuvných stavcov.

V pokročilom štádiu môže dutý chrbát spôsobiť bolesť chrbta. Na zlepšenie tohto nesprávneho držania tela sa môžu na detonáciu zadných svalov použiť cvičenia chrbta, relaxačné techniky, dýchacie techniky a techniky manuálnej fyzioterapie. Cvičenie brušných svalov môže viesť k zhoršeniu statickej situácie a ďalšiemu stlačeniu stavcov.

Pygmejovia a niektoré ďalšie západoafrické etnické skupiny majú výrazný dutý chrbát, čo v tomto prípade nie je patologické.

 


Skolióza

Skolióza „pokrivená“ je bočné ohýbanie chrbtice so súčasným otáčaním (krútením) stavcov, ktoré už nie je možné narovnať pomocou svalov. Chrbtica zvyčajne tvorí niekoľko protiľahlých oblúkov, ktoré sa navzájom kompenzujú, aby udržiavali rovnováhu tela (tvar S). Skolióza sa môže vyskytnúť na všetkých stavovcoch vrátane rýb. Ľudská skolióza bola prvýkrát opísaná a liečená gréckym doktorom Hippokratom v staroveku.

 

Prevencia

Pretože sa väčšina neliečených skolióz zhoršuje, je včasné odhalenie prvoradé.

Nástup skoliózy je postupný a zriedkavo spôsobuje bolesť, pri ktorej by postihnuté osoby navštívili lekára.

Z tohto dôvodu vyžaduje včasný skríning skoliózy každoročné lekárske vyšetrenie v typickom veku nástupu idiopatickej adolescentnej skoliózy medzi 11 a 13 rokmi
u dievčat a 12 až 14 rokmi u chlapcov. Keďže preventívne vyšetrenia tohto druhu nie sú v Nemecku rutinnou záležitosťou, miera včasného zistenia skoliózy je v Nemecku veľmi nízka. Aby sa vylúčila progresia alebo aby sa včas rozpoznala, diagnostikovaná (zistená) skolióza by mala lekár skontrolovať v pevne stanovených intervaloch 4 - 6 mesiacov počas rastu, skoliotická nesprávna poloha do 10 ° Cobb najmenej raz ročne.

 

 


Spánok je jediné šťastie, ktoré si po skončení môžete naozaj užiť. (Alfred Polgar)

bottom of page