top of page


Tretie štádium:(Prechod na hlboký spánok)
Svalové napätie sa naďalej znižuje.

Štvrté štádium:(Hlboký spánok)
Je to najhlbšia fáza spánku, prechádzky a hovorenie v spánku. Rozdelenie medzi štádiami III a IV nie je jasne definované.


REM-spánok

Takzvaný REM spánok (rýchly pohyb očí, tiež spánok keď človek sníva) rýchle, smerové pohyby oka. Kostrové svaly sa maximálne uvoľnili, s výnimkou očných svalov. Zvýšený krvný tlak, dýchanie a srdcový rytmus, ako aj zvýšený prietok krvi do pohlavných orgánov. Zvyšuje sa žalúdočná a duodenálna aktivita.

 

Trvanie spánku a distribúcia u ľudí

„Optimálne“ denné množstvo spánku pre ľudí, ktoré je predmetom individuálnych výkyvov, a ich distribúcia počas dňa je vedecky kontroverzná. Po dlhom období, keď sa výskum dlhodobo zameriava na negatívne účinky nedostatku spánku, sa nedávno objavili očividne nepríjemné následky príliš veľkého množstva spánku. Podľa veľkých štúdií v USA a Japonsku sa zdá, že „osem hodín denne“, ktoré sa často uvádzajú pre dospelých, je už príliš dlhá a optimálna doba je medzi šiestimi a siedmimi hodinami, čo je tiež priemerná doba spánku v Nemecku. (6 hodín 59 minút podľa štúdie uskutočnenej na univerzite v Regensburgu). Štúdie na univerzitách vo Warwicku a Londýne dospeli k rovnakému záveru.

 


Individuálne rozdiely

Individuálna potreba spánku u dospelých sa pohybuje medzi šiestimi a desiatimi hodinami a zhruba zodpovedá normálnemu rozdeleniu. Extrémy sa vyskytujú u dojčiat, ktoré spia do 18 hodín (delene, po celý deň), a u starších ľudí, ktorí majú nižšiu potrebu spánku („únik zo senilnej postele“). Podľa výskumníka v oblasti spánku Peretz Lavie sa dá od zdravého človeka očakávať, že bude spať, ak sa bude cítiť pohodlne s denným trvaním spánku štyri až dvanásť hodín.

 

Veková priemerná potreba spánku za deň Novorodenci do 18 hodín
1–12 mesiacov    14–18 hodín
1–3 roky               12–15 hodín
3–5 rokov             11–13 hodín
5–12 rokov             9–11 hodín
Mladí ľudia             9-10 hodín
Dospelí a starší ľudia 6–8 hodín (zvyčajne rozdielne)
Tehotné ženy 8 (+) hodiny

 


"Hodina spánku pred polnocou je lepšia ako dve potom" - príslovie

Helvetica Light ist eine Schriftart, die mit langen und dünnen Buchstaben gut zu lesen ist und zu jeder Website passt.

bottom of page