top of page

Spánková apnoe (porucha dýchania súvisiaca so spánkom)

Syndróm spánkovej apnoe (SAS) je príznak, ktorý je spôsobený zástavami dýchacích ciest (apnoe) počas spánku a je charakterizovaný predovšetkým výraznou dennou únavou až po potrebu zaspať (druhý spánok) a množstvom ďalších príznakov a sekundárnych chorôb.

Dýchacie zastavenia vedú k zníženému prísunu kyslíka a opakovaným reakciám prebudenia (ako automatická poplachová reakcia tela) Väčšina reakcií prebudenia 
však nevedie k prebudeniu, ale iba k zvýšeniu telesných funkcií, napríklad k urýchlenému pulzu.

Z tohto dôvodu si ich zvyčajne dotknuté osoby nevšimnú. Výsledkom reakcií prebudenia je nepokojný spánok, ktorý zvyčajne vedie k typickej výraznej dennej únave. Syndróm spánkovej apnoe je jednou z dyssomnie, a teda jednou z medicínsky významných porúch spánku.

 


Formy a príčiny

Rozlišuje sa medzi obštrukčnou a centrálnou apnoe. U pacienta sa niekedy vyskytujú obe formy.
Najbežnejšou formou je syndróm obštrukčnej spánkovej apnoe (OSAS).

Priamou príčinou OSAS je silná relaxácia kruhových svalov okolo horných dýchacích ciest počas spánku. Výsledkom je, že horná časť priedušnice už nie je schopná odolávať podtlaku, ktorý sa vyskytuje pri vdychovaní. Horná časť priedušnice sa zrúti a dýchacie cesty sú upchané.

Patologické zastavenie dychu trvá dlhšie ako desať sekúnd, v dôsledku čoho klesá obsah kyslíka v krvi (hypoxémia). To vedie k nedostatočnému prísunu tkaniva a v dôsledku toho dochádza k prebúdzajúcej sa reakcii tela („mikro-vzrušenie“), vďaka ktorej sa dýchanie obnovuje. Pacient si zvyčajne nepamätá. Fyziologická štruktúra spánku je zničená a funkcia zotavenia je narušená.

Čisto centrálna forma apnoe je zriedkavá. Poškodenie centrálneho nervového systému (CNS) nedostatočne reguluje dýchacie svaly a mozog „zabudne“ dýchať. 
Centrálna apnoe je zvyčajne dedičná, ale môže byť tiež dôsledkom neurologického poškodenia (napr. Lymskej choroby - boreliózy).

 

Príznaky

Príbuzní pacientov s OSAS zvyčajne hlásia hlasné chrápanie prerušené dýchavičnými prestávkami, ktoré sú ukončené prudkým, vzdychajúcim dychom alebo chrápaním. 
Nie každý chrápač trpí na OSAS a nie každý pacient na OSAS si skutočne chrápanie všimne.

Medzi ďalšie príznaky syndrómu obštrukčnej spánkovej apnoe patrí:

Apnoe trvá najmenej 10 sekúnd až pár minút, ťažkosti so spánkom cez deň, denná ospalosť, tendencia zaspávať počas dňa, bolesť hlavy pri prebudení („ako zlomený“) závraty, najmä po vstávaní, sucho v ústach pri prebudení, nočné potenie, zvýšená nutkanie na močenie počas spánku, druhé záchvaty spánku, porucha koncentrácie až do porúch pamäti, depresívnej nálady, impotencie, erektilnej dysfunkcie, nepokojného spánku.

 


„Dobrý spánok je rovnako dobrý ako dobré jedlo.“ príslovie

bottom of page