top of page

Spánok batoľaťa

Deti často spia cez noc často vďaka láskyplným rituálom spánku. Rodičia chcú dať dieťaťu pocit bezpečia a ochrany. Ale to môže byť zničujúce, pokiaľ ide o spánkové správanie. Keď rodičia nechajú svoje dieťa maznať sa, kolísať sa alebo zaspať na hrudi, sprostredkujú mu: Toto je jediný spôsob, ako môžem bezpečne zaspať. Ak sa domnievate, že aj nočný spánok dieťaťa je prerušený 6-10 krátkymi fázami budenia, viete si predstaviť, čo sa deje: kde je srdcový rytmus, teplo, pozornosť mojej matky?

 

Rôzne fázy spánku vášho dieťaťa

Keď deti spia, prechádzajú rôznymi fázami ako všetci ostatní. Začínajúc fázou spánku sa posúvajú ľahkým spánkom a fázou snov dole do hlbokého spánku a späť na povrch, potom sa na krátko prebudia a potom zaspia.

Dojčatá sa prebúdzajú asi päťkrát za noc. Počas týchto krátkych bdelých období niekedy zamumlia, otočia sa, občas narazia na ruky do detskej postieľky alebo si dokonca sadnú vzpriamene do postele a ľahnú si na zem. Keď vaše malé dieťa po prebudení zbadá okolo vás známe predmety, je to bezpečné a zaspáva. To je jeden z dôvodov, prečo deti na dovolenke alebo v cudzom prostredí horšie spia.

 

Pomôžte dieťaťu spať celú noc

Ak stále obklopujete svoje dieťa predmetmi, ktoré ho spájajú so spánkom, objavili ste jeden z najlepších spôsobov, ako sa vrátiť do režimu spánku sám. Ak normálne zaspí v náručí svojej matky alebo pred televízorom, spojí ju so spánkom a bude vyžadovať, aby ste to urobili uprostred noci.

Naučenie dieťaťa zaspať samo môže nastať o týždeň, ale vyžaduje si to veľa povzbudenia. V prvom rade potrebujete dobrý a spoľahlivý rituál spánku. Keď táto 
rutina skončí, dajte svoje dieťa do postele, dajte mu dobrý nočný bozk a choďte z miestnosti. Vráťte sa k dieťaťu na ďalší bozk každých pár sekúnd. Postupne predlžujte čas medzi bozkmi na niekoľko minút. Ak vaše dieťa už nespí v detskej postieľke, môže po ňom bežať. Takže sa nebojte. Otočte sa, vráťte sa do miestnosti a predstierajte, že ste na prázdnej posteli prekvapení. Vaše dieťa sa bude chichotať rýchlo a bude si myslieť, že je to zábavná hra, v ktorej musia ležať na vankúši s hlavami, ak chcú byť bozkávané.

Dôležité je, že vám vaše dieťa dôveruje a cíti sa bezpečne. Neboj sa ho. Odborníci odporúčajú, aby ste nikdy neopúšťali svoje dieťa, keď plačete alebo so strachu. Môže to fungovať, ale to vyvoláva neuveriteľnú a nepredvídateľnú silu strachu a pre obe strany to znamená strašný stres.

 

Zdriemnutie cez deň

Keď skončia prvé narodeniny vášho dieťaťa, mohlo by si zvyknúť na spánkové rituály, na zdriemnutie. Celkovo to bude trvať medzi 12 a 14 hodinami spánku, vrátane jedného alebo dvoch zdriemnutí počas dňa, každá s dĺžkou dvoch hodín. Deti sa však natoľko líšia, že nemusíte byť zúfalí, ak sa zdá, že váš malý drobček odpočíva oveľa menej.

Vo veku od jedného do dvoch rokov sa väčšina detí po obede vzdá ranného spánku a ľahne si o hodinu a pol neskôr. Uistite sa, že sa to nestane príliš neskoro popoludní a prebuďte svoje dieťa, ak spí dlhšie ako jednu a pol hodiny. Inak nebude môcť večer zaspať kvôli popoludňajšiemu spánku.

 Keď chodíte skoro do postele a keď skoro vstávate z postele, budete zdraví, bohatí a inteligentní. Benjamin Franklin - americký politik a vedec (1706 - 1790)

bottom of page