top of page

Detský spánok v školskom veku

Učenie, sústredenie, pokojné sedenie - to je vzrušujúce, ale tiež veľmi vyčerpávajúce. Je dobré vedieť, čo podporuje pokojný spánok, ktorý dieťaťu umožňuje znovu sa „naplniť“.

 


Na základnej škole existujú aj rôzne typy spánku

Odchýlky od priemeru sú normálne a jedno dieťa potrebuje viac spánku, druhé menšie. Druhy spánku sa tiež líšia: jedno dieťa je skôr „škovránok“, ktorý sa skoro večer unavuje a ráno ľahko vstáva z postele.

Naproti tomu „sovy“, nočné typy, sú zvyčajne večer hore a ráno sotva môžu vstať z postele. Časy postele prispôsobte čo najlepšie individuálnemu spánkovému správaniu vášho dieťaťa.

Avšak väčšinou skorý začiatok školy, pokiaľ ide o výchovu žiakov, sa žiaľ príliš nemení. Je o to dôležitejšie, že napríklad pozdní stúpenci chodia spať skoro. Naopak, môže mať zmysel držať „škovránka“ trochu dlhšie, aby sa zabránilo zaspávaniu a neustálym pohybom - pretože nielen dĺžka spánku, ale aj kvalita spánku je dôležitá pre duševné a fyzické zotavenie.

 


Pravidelné spanie predchádza problémom so spánkom

Ak majú deti v základnej škole tendenciu zaspávať a prebúdzať sa v nepravidelných časoch, je obzvlášť dôležité nastaviť rytmus čo najrovnomernejšie ako rodičia. Najmä v pracovné dni by sa mali vždy dodržať rovnaké časy pred spaním. Zároveň by ste sa mali uistiť, že výnimky sú cez víkend obmedzené. Spanie by sa nemalo príliš odkladať, pretože v opačnom prípade sa zvyčajne všetko začína rytmom na začiatku týždňa.

 


Pohyb a mentálna výzva podporovať zdravý spánok

Deti potrebujú cvičenie. O to viac, keď strávia ráno v škole a musia trénovať v pokoji. Je dôležité, aby ste mali vo svojom voľnom čase stále dostatok príležitostí na uvoľnenie pary a podľa možnosti cvičenie na čerstvom vzduchu. Je však tiež dôležité mať mentálnu stimuláciu, ktorá nepochádza iba z počítača alebo televízie. Čítanie, ručné práce, hudba - takéto aktivity tiež pomáhajú dieťaťu zaneprázdniť sa večer a ľahšie spia.

 


V tom správnom spiacom prostredí sa spí lepšie

Aby bolo možné dobre spať aj cez noc, je veľmi dôležité aj prostredie na spanie. Napríklad svetlo alebo hluk môžu vážne narušiť spánok detí. Preto sa uistite, že miesto na spanie je čo najtichšie a najtmavšie. Ak sa vášmu dieťaťu nepáči, že je úplne tma, môžete pripojiť malé nočné svetlo.

Pre pokojný spánok je dôležitá plyšový a pohodlný matrac a pohodlná posteľná bielizeň, v ktorej sa dieťa cíti dobre. Dokonca aj útulné plyšové pyžamy môžu 
uľahčiť zaspávanie. Miestnosť, v ktorej vaše dieťa spí, by sa mala pred spaním opäť vetrať a nemala by byť príliš teplá na spanie. Teplota v miestnosti od 16 do 18 stupňov celzia je úplne postačujúca. Je samozrejmé, že cigaretový dym v detskej izbe je tabu, najlepšie je, že v celom byte je bez dymu.

 


Spiace rituály sú tiež dobrým začiatkom noci pre „veľkých“.

Spánkové rituály vedú deti k spánku. Pomáhajú im relaxovať, upokojiť sa a rozlúčiť sa s vzrušujúcim svetom dňa. A to platí aj pre tých veľkých medzi malými! Ako deti starnú, budú si stále viac chcieť vytvoriť svoj vlastný spánkový rituál, napríklad na chvíľu čítaním alebo počúvaním hudby pred vypnutím svetiel. 
Mali by ste to nechať urobiť na svojom dieťati - najneskôr v puberte vezmú „spánkový rituál“ úplne do svojich rúk.

 


„Niektorí ľudia potrebujú zaspať 1001 nocí.“ Erhard Horst Bellermann (* 1937)

bottom of page