top of page

0

Posteľ zvnútra

Vlastnosti jednotlivých výplní
Prešívané varianty a typy poťahov
Kto niečo potrebuje?

1

História prikrývky

Od nepamäti slúžia materiály, ako sú zvieracie kože, trávy a machy, ako vankúš a teplo počas spánku.

Bolo použité iba to, čo bolo k dispozícii pre materiál. V chladnejších oblastiach boli použité kože polárnych medveďov a tuleňov. V miernych pásmach sú kozy a ovce. Vo veľmi teplých oblastiach ľudia spia bez prikrývky.

Teplota okolia nahej osoby, pri ktorej sa nepotí a nezamŕza, leží medzi 27 ° C a 30 ° C.

Keď boli vynájdené techniky tkania, používali tiež látky na prikrytie v noci. Použitý materiál závisí od oblasti. V Indii, Arábii, Severnej Afrike, Južnej a Severnej Amerike a neskôr v Európe sa použila bavlna. V Európe sa ľanová a živočíšna vlna používala na tkanie okrem lýkovej kože (lipy, brestu a dubu).

Perie a páperie pre svoje postele poznali a chválili starí Rimania. Rimania sa dostali na dno až po germánov a ich potrebu chovu husí.

2

Bežné typy pokrývok s náplňou z peria a páperia sú:

- Horná prikrývka, tiež ľahká prachová štvorcová perina a zvaná v Rakúsku Plumeau. Celý obsah spočíva v jednokomorovej škrupine.

- Príklad kazetového lôžka s 3 x 4 kontrolami a vnútornými tyčami, napravo šijacia skica celého stropu s hotovými detailmi. Pri čistení peria je vložka vždy zničená. Z dlhodobého hľadiska nákladovo náročné. Je to plná, dobre zahrievaná prikrývka s protišmykovou výplňou.

- 6-komorové premostenie alebo 6-komorové bodové lôžka sú veľmi prispôsobivé, ľahké spodné pokrývky. Plne naplnené lôžko má chladné zóny. Toto lôžko je teda navrhnuté pre nízku potrebu tepla. Stropy sa delia na 6 komôr. V dôsledku toho sa náplň nemôže pohybovať celou posteľou.

- 4-komorové lôžko, zvláštnosťou sú priečne stonky. Výsledkom je, že náplň zostáva pevná po celej dĺžke lôžka. Krátke pobyty v jednotlivých plniacich komorách zabezpečujú, aby náplň nemigrovala a aby sa lôžko harmonicky prispôsobovalo tvarom tela. Toto lôžko je vhodné pre podvaly so strednou potrebou tepla. 
Pri čistení peria je možné perie znovu použiť.

3

Perie

Perie tvorí vonkajšiu hlavnú ochranu tela zvieraťa. Je ploché a dvojrozmerné. Má nepretržitý kýl, od ktorého sa na oboch stranách oddeľujú mäkké chĺpky z peria.

 

Husacie perie

Kýl plného husacieho peria je matný a okrúhly. Pružina je silne ohnutá a stlačená do formy. Na konci vlajky vyzerá, akoby bola odrezaná. Má často bohaté páperie.

 

Kačacie perie

Je veľmi ohnuté a drobné. Hore sa pohybuje radiálne alebo je špicaté.

 


Rozdiely medzi perím a páperím

Predovšetkým majú inú štruktúru. Páperie je úplne oddelený rod, nie je to malé perie. Nikdy sa z nej nevyvíja perie. Páperie nemá kýl, ale iba prepichnuté jadro, vďaka ktorému je oveľa pružnejšie. Páperie je ľahšie ako perie. Pretože sú to trojrozmerné štruktúry, majú väčší objem alebo plniacu silu.

4

Páperie

Páperie je spodné perie vodného vtáctva, takže husi a kačice. Hydina ako morky a kurčatá nemajú žiadne páperie. Páperie rastie pod najvzdialenejším ochranným perím a je najbežnejšie v oblasti hrudníka.

Dokonca aj Rimania a Germáni domestikovali sivú hus pre svoje mäso a perie.

 

 


Popis funkcie

Čo je páperie?

Páperie vyzerá ako jemná snehová vločka. Je to trojrozmerná štruktúra. Z ťažko viditeľného jadra vyrastajú hodvábne hladké nohy s najlepšími vetvami, ktoré ukladajú veľa vzduchu. Páperie váži iba asi 0,001 - 0,002 g. Jeden kilogram obsahuje pol až jeden milión páperia.

Kvôli svojej trojrozmernej štruktúre a ich schopnosti sa vždy obnovovať, pokles vo vzťahu k ich hmotnosti zahŕňa veľké množstvo vzduchu. Dobré páperie má asi 2 milióny našuchorených páperových končatín, ktoré sú vzájomne prepojené zubami. Vytvárajú vrstvu nevodivého vzduchu, ktorý chráni pred chladom. Vďaka svojej pružnosti môžete ho stláčať; Dôkladným trasením sa rýchlo dostanú do svojej starej podoby.

 

5

Vlákna zo syntetických polymérov

- Polyester (PES), väčšinou polyetyléntereftalát (PET), obchodné názvy Diolen, Trevira atď., Vykazujú všestranné vlastnosti, a preto zaujímajú vedúce postavenie medzi syntetickými vláknami. Polyesterové vlákno je veľmi odolné voči roztrhnutiu a oderu a ťažko absorbuje vlhkosť.

- Polyamid (PA), obchodný názov Nylon, Perlon, Dederon, Grilon, je veľmi elastický a málo pokrčený. Polyamid sa môže trvalo deformovať teplom. 
Využíva sa to pri termofixovaní.

- Polymerizačné vlákna Polyakrylonitril (PAN), obchodné názvy Dralon, Orlon atď., Majú vlnovitý pocit a dobrú odolnosť voči svetlu a chemikáliám.

 

6

Prírodné vlákna

Prírodné vlákna sú všetky textilné vlákna a vláknité materiály, ktoré sa získavajú bez chemickej modifikácie z rastlinných a živočíšnych materiálov. 
Mali by sa odlíšiť od chemických vlákien („syntetických vlákien“), ktoré sa vyrábajú synteticky.

Prírodné vlákna môžu byť organické (rastlinné alebo živočíšne) alebo anorganické (minerálne).

 

Rastlinné vlákna

Rastlinné vlákna sa vyskytujú v rastlinách ako cievne zväzky v stonke alebo v kmeni, v kôre (ako lyka) a predĺžení semien.

 

Vlákna živočíšneho pôvodu

- vlna a jemné chlpy domácich zvierat
- hodváb (priadka morušová, škrupina)

7

Chemické vlákna (predtým syntetické vlákna)

Existuje veľmi veľké množstvo obchodných mien a bývalých obchodných mien, ktoré sú známejšie ako ich chemické zloženie. 
Väčšina chemických vlákien sú polyméry:

Vlákna vyrobené z prírodných polymérov, celulózových vlákien

- Viskóza sa vyrába pomocou viskózy z čistej celulózy, najmä z bukového a borovicového dreva alebo eukalyptu, stále viac aj z bambusu.
- Modal sa vyrába modifikovaným viskózovým procesom, a preto má vyššiu pevnosť ako viskóza v suchom a mokrom stave.
- Lyocell sa vyrába mokrým spriadaním. Vlákno sa vyznačuje veľmi vysokou pevnosťou za sucha a za mokra.

8

Lyocel

Celulóza sa extrahuje zo surového dreva. Takto získaná buničina sa potom filtruje a potom lisuje cez zvlákňovacie trysky. V závislosti od aplikácie nasledujú ďalšie kroky spracovania, ako je čistenie, zmäkčenie a sušenie, brčkavenie a rezanie. V porovnaní s inými vláknami, ako je viskóza, je výrobný proces podstatne menej škodlivý pre životné prostredie v dôsledku rozpúšťadiel šetrných k životnému prostrediu a uzavretého cyklu materiálu.


Vlastnosti

Lyocell je celulózové, priemyselne vyrábané vlákno. Lyocell je rodové meno vlákna a ponúka ho Lenzing AG pod značkou Tencel.

Tenké vlákna majú vysokú pevnosť za sucha a za mokra, sú mäkké a veľmi dobre absorbujú vlhkosť. Vyrobené textílie majú hladkú a chladnú rukoväť s plynulým pádom, majú malé vrásky a môžu sa prať a chemicky čistiť.

9


Šitie vlákien
Letná prešívaná prikrývka: ľahká - na teplé noci 
Prešívaná prikrývka: stredná - pre prechod

Prešívaná prikrývka Duo: dobrá izolácia - bez studených miest 

Obliečka na štyri ročné obdobia: ľahká letná prikrývka a otepľovacia prikrývka zostavená na prechádzku, poskytujú zimnú posteľ.

10

Mykanie vlny

Mykanie sa používa v procese výroby netkaných textílií na prvé vyrovnanie voľných textilných vlákien s vlasom alebo rúnom.

 

Popis funkcii

Už dobre vyčistené vláknité vločky sa predkladajú na mykací stroj čo najrovnomernejšie. Na mykacom stroji sú vlákna umiestnené na cievke, cievka veľkého priemeru s mierne zakrivenými drôtikmi.

Cievka sa otáča a dopravuje vlákna nad valcom. Na hornej strane cievky sú dosky alebo malé valčeky, ktoré sú tiež vybavené háčikmi. Vlákna sú pomocou týchto háčikov v spodnej a hornej časti zarovnané rovnobežne. Keď sa vlákna na cievke vrátia o pol otáčky, odstránia sa zo zadnej strany nárazníkovej rolky. 
Podávací valec sa otáča rovnakým smerom ako bubon, ale oveľa pomalšie. Výsledkom je, že vlákna sú „neviazané“ z hrotov cievky. Pretože vlákna sa vzájomne spájajú a zle priľnú k nárazníkovému valcu, môže sa netkaná textília vytiahnuť z nárazníkového valca. Je to základ pre výrobu vláknových stropov.

 

11

 

Bežné typy pokrývok s náplňou z vlákien

Pri šití viacerých ihiel sa vlákno a textílie ťahajú z veľkých kotúčov súčasne cez tyč ihly. V závislosti od vzoru prešívania je na ihlovej lište až 40 ihiel, 
ktoré vrstvy prešívajú. Ihla sa pohybuje počítačovo riadeným doľava a doprava a vzniká v súvislosti s podávaním požadovaného stehového vzoru. Prešívanie viacerých ihiel je rýchly a ekonomický spôsob, ako prikrývať výplň a zakrývať textilné vrstvy dohromady.

 


Šitie viacerými ihlami

Technika prešívania má tiež zásadný vplyv na pocit klamstva a kvalitu prikrývky. Napríklad relatívne malé vzory prešívania dávajú pevnejší a tuhší povrch a obrázky prešívané pre veľké formáty poskytujú hladší povrch.

V technike prešívania je potrebné rozlišovať medzi viacväzbovým prešívaním použitým pri sériovej výrobe a jednoduchým prešívaním používaným viac pre jednorazovú výrobu vyššej kvality.

12

Ihlové šitie 


Ihlové šitie vyžaduje predchádzajúce rezanie materiálov, ktoré sa majú šiť. Potom sa ručne napnú do dreveného rámu. Materiály ostávajú napnuté.

Výhoda: Môže sa tu použiť omnoho viac materiálu na základe hrúbky a počtu vrstiev a so zreteľom na zhutnenie rúna. Okrem toho materiál nie je možné zavádzať len voľnejšie v technike s jednou ihlou, ale môže byť tiež použitý neskoršie.

To vedie k väčšej pohodlne prešívanej podstielke a klimatické vlastnosti sa výrazne zlepšili v prípade mnohých stropov prešívaných ihlou. To objektívne odôvodňuje vyššiu predajnú cenu.

13

Ovčia vlna

Ovčia vlna je vlna oviec. Termín sa zvyčajne používa iba pre vlnu domácej ovce, ktorú človek spracúva na textil. To bolo v Európe archeologicky zistiteľné od konca mladej doby kamennej, ale už u mladšieho neolitu je podozrenie na základe vretien.

 

Vlastnosti

Ovčia vlna je známa ako klimatizácia prírody. Zvieratá sa oholia na koži a dávajú ročne 2 až 4 kg ovčej vlny (prané). Najznámejšou výhodou ovčej vlny je jej dobrá tepelná izolácia. Prirodzené zlisovanie vlákien zaisťuje vzduchom zachytenie tejto pozitívnej vlastnosti. Rovnako dôležitá je však schopnosť ovčej vlny absorbovať vlhkosť až 30% svojej vlastnej hmotnosti bez toho, aby sa cítila navlhčená. Ovčia vlna vďaka svojej dobrej priepustnosti vzduchu dokáže uvoľňovať vlhkosť pri vdychovaní až sedemkrát rýchlejšie ako porovnateľné iné textilné vlákna s vonkajším vzduchom.
Merino vlna je najkvalitnejšia a najlepšia ovčia vlna. Merino vlna je veľmi klenutá, a preto veľmi elastická. Jemnosť vlákien: 32 my

14

Alpaka vlna

Vlna alpaka sa získava z alpaky, ovčích druhov ťavovitých (lamy), ktoré sa chovajú v Južnej Amerike (Peru a Čile), alebo žijú napoly divoko vo výškach od 4 000 do 5 000 m. Pre prevažujúcu klímu s extrémne chladnými nocami (- 25 ° C) sú od prírody vybavené hustou, mäkkou a veľmi jemnou vlasovou fleecou. 
Vlna z alpaky udržuje teplo päťkrát lepšie ako priadza z ovčej vlny. Vďaka mikroskopicky malým vzduchovým vreckám udržuje lepšie teplo ako takmer všetky ostatné živočíšne vlákna. Alpaka neobsahuje lanolín, a je preto vhodný pre alergikov na vlnu.

 


Vlastnosti

Tieto zvieratá sa strihajú každé dva roky (nie až tak plešato ako ovce). Výťažok zostáva pomerne nízky: iba 2 až 4 kg prírodných vlasov na zviera. 
Obzvlášť cenné sú vlasy mladých, známe ako „detská alpaka“. Vlnené chĺpky vykazujú prirodzenú farebnú paletu bielej na všetkých odtieňoch hnedej až hlbokej čiernej. Medzi hlavné výhody alpakovej vlny patrí jej veľká elasticita, jej vysoká izolačná kapacita a jej relatívne nízka hmotnosť. Je veľmi plyšový, 
priateľský k pokožke a zdravý. Alpaka sa ponúka čisto alebo v zmesi s inými vlnenými priadzami. Jemnosť vlákien: 27 my

15

Vlna z ťavy

Vlna z ťavy sa získava z dvojposchodových tiav, ktoré žijú väčšinou v Malej Ázii a severnej Afrike. Na jar zvieratá hodia jemné, silne zvlnené vlasy do zväzkov. Velbloudská vlna „baby ťavy“ (zvieratá mladšie ako jeden rok) je obzvlášť cenná. Ochranný plášť funguje na zvieratách ako klimatizácia.

 


Vlastnosti

Táto vlastnosť je úplne zachovaná vo výrobkoch z ťavovitých vlasov. Lesklé vlákna sú vynikajúce, sú odolné, veľmi kompatibilné, podporujú zdravie a sú ľahké a mäkké. Ťavie vlasy sú dostupné iba v prírodných farbách, pretože je veľmi ťažké farbiť. Farebná paleta siaha od takmer bielych (vlasy detských tiav) po červenkasto hnedú. Ťavie vlasy sú často zmiešané s vysoko kvalitnou panenskou vlnou, vďaka čomu sú dostupné aj pre menšie kabelky. Vlastnosti vláknitého vlasového vlákna sú úplne zachované. Jemnosť vlákien: 20 my

17

Kašmír

Kašmír je najcennejším a najušľachtilejším materiálom z výrobkov z vlny kozy kašmírovej. Kozy kašmírové žijú v severnej Indii (provincia Kašmír), Mongolsku, Číne a Himalájach v nadmorskej výške až 5000 m.n.m. v chlade a zime.

 

 


Vlastnosti

Kozy sú preto chránené veľmi jemnou a hustou spodnou srsťou. Keď na jar vymieňate kabát, tieto cenné vlasy z podpazušia sa ručne vyberajú alebo vyčesávajú z celého kabátu. Výnos za rok a zviera je veľmi nízky (iba 100 g vlny na zviera). Napríklad je potrebná ročná produkcia asi desiatich zvierat. To vysvetľuje vysokú cenu kašmírových výrobkov: kašmír sa veľmi dobre zahrieva, má hodvábny lesk, je na dotyk mäkký a perie. Kašmír sa často spracováva aj s panenskou alebo merino vlnou. V dôsledku toho sa vlastnosti kašmírovej vlny takmer nezmenia. Len sa stáva odolnejšou a lacnejšou. Počet vlákien: 15 my

18

Bavlna

Rastlina bavlny alebo bavlna je rod kvitnúcich rastlín z rodiny sladu.

 


Kultúrna rastlina

Bavlna je vysoko absorpčná v porovnaní so syntetickými vláknami a dokáže absorbovať až 65 percent hmotnosti vody. Akonáhle sa však bavlnené tkaniny zvlhnú, uschnú iba pomaly. Bavlnené tkaniny sa považujú za veľmi priateľské k pokožke (neškriabu) a majú extrémne nízky alergický potenciál. Bavlna nie je rozpustná vo vode a je odolnejšia voči roztrhnutiu vo vlhkom alebo mokrom stave ako v suchu. Pevnosť a tuhosť bavlneného vlákna je menšia ako pevnosť a strata lyského vlákna, pričom elasticita je výrazne vyššia.

Bavlna je náchylná na napadnutie mikroorganizmami, odolnosť voči moliam a inému hmyzu je však pomerne vysoká. Bavlna je vysoko horľavá, ale dá sa variť a sterilizovať. Jemnosť vlákien: 30 μ

19

Kapok

Kapok (z malajského kapuka), tiež nazývaný rastlinné páperie, je duté vlákno stromu kapok (Ceiba pentandra). Pochádza z dlhých vlákien ovocného stromu rastúceho v trópoch. Vlákno samotné je hladké, priehľadné s veľkou svetlosťou a tenkou bunkovou stenou. Priemerná dĺžka vlákna je 19 mm, priemerná šírka 
vlákna je 19 mm.

 

Vlastnosti

Na rozdiel od mnohých iných prírodných vlákien je obsah celulózy v kapokovom vlákne relatívne nízky okolo 35%.

Vďaka 80% zachytávaniu vzduchu sa vlákno kapok považuje za najľahšie prírodné vláknité textilné vlákno na svete po topoľovom páperí. Pridáva sa k asi 15% 
ručne vyberanej bavlny (85%) pre hodvábny pocit a následnú pohodu zlepšenú prirodzenou reguláciou teploty a vlhkosti. Vlákna majú povlak z jemného vosku, 
ktorý na jednej strane nespôsobuje ich ľahké zvlákňovanie, ale na druhej strane má tú výhodu, že vlasy nie sú zmáčateľné.

20

Hodvab

Hodváb je jemné vlákno extrahované z kokónov priadky morušovej, larvy priadky morušovej. Je to jediné prirodzene sa vyskytujúce textilné nekonečné vlákno a pozostáva hlavne z bielkovín. Hodváb sa vyznačuje leskom a vysokou pevnosťou a má izolačný účinok proti chladu a teplu. Môže ukladať až jednu tretinu svojej hmotnosti vo vode.

Húsenice sa pária, vytvárajú hodváb v špeciálnych žľazách v ústach a ukladajú ich vo veľkých slučkách až do 300 000 zákrut. Pred vyliahnutím sa zabíjajú 
pomocou horúcej vody alebo pary, aby sa zabránilo rozbitiu kokónov. Každý kokón obsahuje nepretržité, veľmi dlhé a jemné vlákno.

Toto vlákno sa môže spracovať na hladké textilné povrchy, ako je hodvábna tkanina. Na získanie 250 g hodvábnej nite je potrebných okolo 3000 kokónov, čo je 
asi 1 kg. Jemnosť vlákien: 10 my

21

Páperie z topoľov

Chmýrka z topoľov je názov pre semená topoľového ovocia.


Topoľové vlákna sú rastlinné vlákna pozostávajúce z mimoriadne jemných dutých vlákien. Ako najkvalitnejšie duté textilné vlákna na svete majú vysokú tepelnú izoláciu a veľmi dobrú schopnosť absorpcie a uvoľňovania vodných pár. Tieto vlastnosti musia byť vlastnené tak, aby plnili vyššie opísanú špeciálnu funkciu ako otvárač ovocia a muška v prírode. Vtáky často používajú na budovanie hniezda chumáč topoľov. Jemnosť vlákien: 8 my


Vlákna obklopujú semená a v prírode majú za úlohu otvoriť ovocné kapsuly napučaním. Očkovacie vlákna topoľov sú čisté celulózové vlákna a neobsahujú atómy dusíka, teda neobsahujú žiadne proteíny. Preto sú hypoalergénne a odporúčajú ich testovacie časopisy Ökotest pre alergikov.

22

Prikrývky - 4 ročné obdobia

S prikrývkami 4 ročných období získate dve prikrývky, jednu pre teplé letné mesiace, jednu pre prechodné obdobie a oboje spolu vytvoria teplú zimnú prikrývku. 
Obe prikrývky sú spojené pomocou úchytiek alebo stúh.

4 prikrývky pre sezónu sú k dispozícii ako poťah z vlákien vyrobený zo syntetických alebo prírodných vlákien a tieto sú dostupné v páperovej verzii.

23

Prešívanie okrajov

Prešívanie okrajov je inováciou v oblasti stropov. Je k dispozícii pre vysoko kvalitné vláknité a spodné periny.

Šitie okrajových roliek eliminuje prievan a chladu, takže sa prikrývka vždy optimálne prispôsobí vášmu telu a každej polohe na spanie.

24

Prikrývky budúcnosti

Pokrytie sa v budúcnosti stane ešte viac inovatívnym, dnes sa už používajú nové materiály, ako sú klimatizačné a spacerové tkaniny.

Klasické prírodné materiály budú naďalej existovať a budú sa kombinovať s novými materiálmi na plnenie a čalúnenie, aby sa ďalej zlepšili dobré vlastnosti.

V budúcnosti sa bude merať teplota miestnosti a tela, zaznamenáva sa vlhkosť vzduchu nad a pod stropom, pohybové cykly a srdcová frekvencia.

V prípade núdze je informovaná lekárska pomoc alebo hasičský zbor. Klimatizáciu postele budete môcť zmeniť nezávisle. Príklad: Pri nízkej teplote, resp. Vetracie otvory sa zatvorili a strop sa viac zahrial. V prípade prehriatia strop vydáva teplo.

bottom of page